- Codziennie do naszych sali obsługi klientów przychodzi kilku ubezpieczonych, którzy nie dostali z ZUS zasiłku chorobowego. Niekiedy te osoby są nieco zdenerwowane, gdyż lekarz zapewnił, że nie muszą nic robić, gdy zwolnienie jest wystawione w sieci – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Niestety jest kilka szczególnych przypadków, w których chory sam musi do nas złożyć wniosek o wypłatę. Tak się dzieje np., gdy pracownik choruje już po wygaśnięciu umowy o pracę. My po prostu wtedy nie wiemy, że ten ktoś jest chory – wyjaśnia Iwona Kowalska.

Kiedy chory musi sam przekazać do ZUS wniosek o zasiłek chorobowy

Są 4 przypadki, w których bez wniosku ubezpieczonego, nie dostanie on zasiłku chorobowego. Tak będzie gdy:
1.    chory prowadzi działalność pozarolniczą bądź jest osobą współpracującą,
2.    jest duchownym,
3.    niezdolność do pracy z powodu choroby przypada już po ustaniu zatrudnienia, czyli po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
4.    osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, który nie ma siedziby w Polsce.

Wniosek o zasiłek chorobowy (ZAS-53) można złożyć w formie elektronicznej lub pisemnej.

Ważne!
Nowelizacja ustawy zasiłkowej, przyjęta przez Sejm 10 maja 2018 roku, przesunęła do końca listopada tego roku możliwość wystawiania papierowych zwolnień według dotychczasowych zasad, czyli na druku ZUS ZLA. Pacjent takie zwolnienie musi dostarczyć pracodawcy, (jeśli jest pracownikiem) albo bezpośrednio do ZUS, (jeśli jest np. osobą prowadzącą działalność gospodarczą). Ma na to siedem dni. Jeżeli przekroczy ten termin, to zasiłek chorobowy albo opiekuńczy zostanie obniżony o 25 proc. za okres liczony od ósmego dnia zwolnienia do dnia jego dostarczenia do ZUS.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 
X

Ustawa zasiłkowa


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Ustawa zasiłkowa? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>