Rada Ochrony Pracy 14 listopada 2016 r. zapoznała się z raportem Państwowej Inspekcji Pracy „Bezpieczeństwo pracy na kolei – przestrzeganie przepisów o czasie pracy”. Powstał on w oparciu o wyniki tegorocznych kontroli czasu pracy maszynistów zatrudnionych u przewoźników kolejowych.

Przybliżając temat, główny inspektor pracy podkreślił, że redukcja skali nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy jest jednym z priorytetów działania PIP. Dlatego inspekcja stara się monitorować takie branże jak kolejnictwo, w których nieprzestrzeganie norm czasu pracy ma przełożenie nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale także innych osób.

Kontrole objęły 56 przewoźników z całej Polski, zatrudniających maszynistów na podstawie umów o pracę. Uchybienia stwierdzono u prawie wszystkich przewoźników. Szczególne zaniepokojenie inspektorów pracy wzbudziła skala naruszeń dotyczących zapewnienia tygodniowego odpoczynku oraz zatrudniania pracowników ponad dopuszczalne limity godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu. Występowały również problemy z realizacją innych uprawnień związanych z zapewnieniem pracownikom czasu wolnego w odpowiednim wymiarze i terminie. Istotnym uchybieniem było nieprawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy.

Porównanie wyników tegorocznych kontroli z wynikami podobnego badania przeprowadzonego przez PIP w 2013 r. wskazuje na poprawę stanu przestrzegania przepisów o czasie pracy w odniesieniu do maszynistów. Ograniczona została zwłaszcza liczba przypadków niewłaściwego rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych oraz nieudzielania maszynistom określonego przepisami odpoczynku dobowego.

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami inspektorzy pracy skierowali do pracodawców przewidziane ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy wystąpienia o usunięcie stwierdzonych uchybień. Na sprawców wykroczeń nałożono grzywny w drodze mandatów karnych.

Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała ponadto projekt budżetu Państwowej Inspekcji Pracy na rok przyszły. Z pozytywną opinią członków ROP spotkał się także wniosek głównego inspektora pracy w sprawie odwołania Dawida Barana ze stanowiska okręgowego inspektora pracy w Rzeszowie w związku ze złożoną rezygnacją.

Uczestnicy obrad wysłuchali informacji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej na temat zadań PIP wynikających z wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych rozszerzających kompetencje inspekcji pracy na poradnictwo prawne dla obywateli państw UE, którzy korzystają ze swobodnego przepływu pracowników. W informacji zwrócono uwagę, że dotychczas liczba zapytań kierowanych do PIP jest niewielka, a ich tematyka nie jest szczególnie skomplikowana. Inspekcja pracy jest dobrze przygotowana do realizacji nowego zadania.

W uchwalonym podczas posiedzenia stanowisku w sprawie systemu szkoleń bhp, oceny skuteczności i nadzoru nad jakością szkoleń Rada Ochrony Pracy zaleciła m.in. nowelizację rozporządzenia ministra gospodarki dotyczącego szkoleń bhp w kierunku wprowadzenia wymagań kompetencyjnych dla jednostek szkolących oraz ustanowienia zasad ich oceny i nadzoru nad jakością świadczonych usług. Miałby ponadto powstać ogólnodostępny rejestr jednostek edukacyjnych realizujących szkolenia z zakresu bhp na podstawie oceny spełnienia przez nie podstawowych wymagań. Ich spełnienie powinno stanowić podstawę kontroli przeprowadzanych przez PIP.

Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 17 listopada 2016 r.