Wysokość minimalnego wynagrodzenia wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia dla cudzoziemca wymaganego do udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Dz. U. poz. 779), które weszło w życie 11 lipca 2012 r.

Wojewoda udzieli zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji cudzoziemcowi, który zamierza na terytorium Polski wykonywać pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Jednym z warunków udzielenia takiego zezwolenia jest określenie w umowie o pracę lub w przedwstępnej umowie o pracę rocznego wynagrodzenia brutto w wysokości nie niższej niż 61 191 zł rocznie.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia określona w rozporządzeniu z dnia 29 czerwca 2012 r. ma istotne znaczenie w procedurze wydawania zezwolenia na czas oznaczony. Jak była o tym mowa powyżej, cudzoziemiec otrzyma zezwolenie tylko wówczas, gdy jego wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest nie niższe niż 61 191 zł rocznie. Wojewoda określa wysokość wynagrodzenia w decyzji o udzieleniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Gdy wynagrodzenie będzie niższe, wojewoda odmówi udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Ponadto wojewoda cofnie wcześniej wydane zezwolenie, jeżeli cudzoziemiec przestanie spełniać warunek dotyczący wynagrodzenia lub bez wymaganej zmiany zezwolenia zmienił wynagrodzenie określone w zezwoleniu.
Cudzoziemiec ma bowiem obowiązek powiadamiania wojewody o zmianach dotyczących wynagrodzenia. Cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony przez okres dłuższy niż 2 lata jest obowiązany powiadomić wojewodę o zmianie wynagrodzenia określonego w zezwoleniu. Natomiast w okresie pierwszych dwóch lat pobytu cudzoziemiec nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia niż określone w zezwoleniu, bez zmiany zezwolenia.
 
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl