W czwartek w Domu Pomocy Społecznej w Górnie doszło pożaru. Ewakuowano 14 osób. Życia 4 osób, mimo reanimacji, nie udało się uratować. Ofiary śmiertelne to trzy kobiety i jeden mężczyzna, w wieku od 44 do 66 lat. Kilkanaście osób z objawami zatrucia dymem trafiło do pobliskich szpitali.
Codziennie w całej Polsce strażacy wyjeżdżają kilkaset razy do pożarów. Wstępne dane pokazują, że od listopada do grudnia 2014 roku doszło do 15 939 pożarów. To o 851 pożarów więcej niż w analogicznym czasie w poprzednim roku. W ich wyniku śmierć poniosło 116 osób, a 808 zostało poszkodowanych. W 2013 roku w tym czasie w pożarach zginęło 115 osób, rannych zostało 745 osób.
Jak podkreślają strażacy, zagrożenie pożarami wzrasta podczas ogrzewania mieszkań. Przypominają, że głównymi przyczynami pożarów są podpalenia, nieostrożność, niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, urządzeń grzewczych czy świątecznych iluminacji. Strażacy apelują, by zadbać o zasady bezpieczeństwa pożarowego podczas używania tego typu urządzeń bądź w kontakcie z ogniem.
Zima to także czas, kiedy zwiększa się liczba zatruć czadem. Od września strażacy odnotowali prawie 2 tysiące zdarzeń związanych z nadmiernym stężeniem tlenku węgla w powietrzu. W wyniku zaczadzenia w obecnym sezonie grzewczym zmarło 32 osoby, a 928 ucierpiało z tego powodu. Strażacy apelują, by w naszych domach obok czujki dymu, znalazła się czujka tlenku węgla, która poinformuje nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Więcej porad na temat tego, jak uchronić się przed pożarem oraz jak skutecznie reagować, gdy dojdzie do pożaru, na stronie internetowej www.straz.gov.pl