Pierwszym powodem zwiększenia liczby studentek na kierunkach IT jest zdecydowanie to, że IT jest jedną z najbardziej rozwijających się i chłonnych branż na rynku pracy. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2016 roku w Europie powstanie 700 tys. nowych miejsc pracy w IT. Jest to również sektor, w którym można liczyć na najlepsze zarobki na rynku.

Kolejnym powodem wskazywanym przez badaczy jest chęć utożsamiania się z kobietami sukcesu, a tych jest coraz więcej w świecie IT. Z wyników badań "Gender Research" przeprowadzonych przez European Schoolnet (EUN) wynika, że aż 32% przebadanych uczniów przyznaje, że znane osoby mają największy wpływ na wybór kierunku studiów i ścieżki kariery.

Oto sylwetki najpopularniejszych kobiet w branży IT:
Sheryl Sandberg – szef operacyjny Facebook Inc., pierwsza kobieta w zarządzie Facebooka. Była szefową personelu w amerykańskim departamencie skarbu i wiceprezesem w Google. Nadzorowała m.in. dział sprzedaży oraz wspierała rozwój organizacji charytatywnej google.org. W 2012 r. znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu „Time".
Virginia M. Rometty – pierwszy w historii firmy IBM prezes zarządu. Stanowisko objęła w styczniu 2012 r., wcześniej stała na czele działu sprzedaży, marketingu i strategii w IBM. Obecna na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet w biznesie przez 8 lat z rzędu, w 2012 r. na I miejscu.
Margaret Whitman – prezes i CEO Hewlett-Packard. Przez 10 lat zarządzała internetowym gigantem aukcyjnym eBay. Pod jej skrzydłami firma zmieniła się z przedsiębiorstwa zatrudniającego 30 pracowników i mającego 4 mln USD zysku rocznie, w giganta zatrudniającego ponad 15 tys. pracowników z 8 mld USD zysku. W 2008 r. „New York Times" wymieniał ją jako jedną z kobiet, które mogą zostać pierwszym prezydentem-kobietą Stanów Zjednoczonych.
Marissa Mayer – CEO w Yahoo! Była jednym z kierowników i rzecznikiem prasowym Google, gdzie pracowała 13 lat i była pierwszą kobietą inżynierem. W 2013 roku ósma najbardziej wpływowa businesswoman USA według magazynu „Fortune". Tak definiuje swoje życiowe priorytety: „Bóg, rodzina i Yahoo!"
Susan Wojcicki – wiceprezes Google, nadzoruje dział Product Management and Engineering. Ukończyła kilka kierunków studiów, w tym historię i literaturę oraz ekonomię i wychowała czwórkę dzieci, do tego w 2012 roku była na 25 miejscu listy 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”.

Źródło: inf. pras. firmy KBJ S.A.