W badaniu 3254 przeprowadzonym wśród matek dzieci poniżej drugiego roku życia i 3034 miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii, jedna na dziesięć (11%) kobiet zgłaszała, że zostały „wygryzione z pracy” lub traktowane tak źle po powrocie z urlopu macierzyńskiego, że zmuszone były odejść z pracy. Jeśli odniesiemy te badania do całej populacji, to aż 54 tysiące kobiet może tracić prace każdego roku- podaje EHRC.
Czytaj: Firmy oferują dogodne warunki pracującym mamom
Pomimo, iż 84% pracodawców deklaruje, że wsparcie dla ciężarnych pracownic i tych na urlopach macierzyńskich jest w interesie ich organizacji, to tylko 66% matek czuje, że pracodawcy chętnie je wspierają w ciąży i po powrocie do pracy.
Zgodnie z badaniami, 10% kobiet była zniechęcana przez pracodawcę do korzystania z wolnego przed porodem, a 9% musiało zmierzyć się z gorszym traktowaniem przez pracodawcę po powrocie na stanowisko.
Caroline Waters, członek EHRC stwierdziła, że dyskryminacja jest zarówna bezprawna, jak i niekorzystna dla biznesu.
Dianah Worman, doradca ds. równości w CIPD’s skomentowała: “Wyniki tych istotnych badań pokazują, że pracodawcy marnują kobiece talenty. To dzwonek alarmowy, aby zweryfikować złe praktyki w zatrudnieniu, które skutkują tak negatywnymi doświadczeniami mam chcących pracować”.
Źródło: www.cipd.co.uk