Cięcia obejmą dział bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej (1800 stanowisk) oraz 1900 stanowisk w oddziałach banku w kontynentalnej Europie - powiedział Jenkins. Ponadto o 16 proc. zmniejszono pulę na nagrody za 2012 rok - dodał.

Barclays zatrudnia obecnie ok. 140 tys. osób. W zeszłym roku odnotował straty.

Oprócz poprawy kondycji finansowej banku, który ubiegły rok zamknął stratami, działania te mają na celu poprawę wizerunku banku po serii skandali, jakie wstrząsnęły nim w minionym roku - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".

Barclays został w USA i Wielkiej Brytanii ukarany grzywną w wys. 290 mln funtów za nadużycia przy ustalania stopy procentowej Libor w latach 2005-09. Było to powodem ustąpienia wieloletniego szefa tego banku Boba Diamonda.

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Bank musiał też wypłacić odszkodowania klientom, którym sprzedał bezwartościowe ubezpieczenia od pożyczek prywatnych, a obecnie trwa ustalanie, czy ratowanie banku przed skutkami kryzysu finansowego przez fundusz państwowy z Kataru odbyło się zgodnie z procedurami.

Jenkins jest dyrektorem wykonawczym od sierpnia 2012 roku, gdy zajął miejsce Diamonda. W grudniu zażądał od podwładnych pisemnego zobowiązania przestrzegania etycznego kodeksu postępowania, a sam zrzekł się szacowanej na 1 mln funtów premii za 2012 rok. Jego pakiet płacowy, obejmujący m. in. podstawowe zarobki, zabezpieczenie emerytalne i premie motywacyjne oceniany jest na 8,6 mln funtów rocznie.

(PAP)