Odpowiedź: warunkiem wykonywania zawodu kierowcy jest jego niekaralność lub brak zakazu wykonywania zawodu kierowcy. W przypadku przewozów na potrzeby własne wystarczy oświadczenie pracownika. Oczywiście oświadczenie nie zawsze jest wiarygodne, więc posiadanie zaświadczenia jest niewątpliwie wskazane.
Zobacz także: Nocleg w ciężarówce uprawnia kierowcę do otrzymania ryczałtu
Uzasadnienie: w myśl art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.) - dalej u.t.d. - niezarobkowy krajowy przewóz drogowy oznacza przewóz na potrzeby własne wykonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W myśl art. 33 ust. 1 u.t.d. przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Wniosek o wydanie tego zaświadczenia zawiera informacje i dokumenty określone w art. 8 ust. 2 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 3 pkt 4 i 5 u.t.d. (art. 33 ust. 6 u.t.d.).
W art. 8 ust. 3 pkt 4 u.t.d. zawarty jest wymóg złożenia oświadczenia o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 lub w art. 6 ust. 1 pkt 2 u.t.d., albo oświadczenie o zamiarze współpracy z osobami niezatrudnionymi przez przedsiębiorcę, lecz wykonującymi osobiście przewóz na jego rzecz, spełniającymi warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 u.t.d.
W myśl art. 5c ust. 1 pkt 4 u.t.d. kierowcy nie mogą mieć orzeczonego zakazu wykonywania zawodu kierowcy, a zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 u.t.d. kierowcy nie powinni być skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a ponadto nie wydano im prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania zawodu kierowcy. Istotne jest przy tym, że w art. 8 ust. 3 pkt 4 u.t.d. jest użyty spójnik „lub”, czyli kierowcy muszą nie mieć orzeczonego zakazu wykonywania zawodu lub nie być skazanym za określone przestępstwa.
W efekcie kierowcy powinni być niekarani za powyższe przestępstwa, ale brak zaświadczenia nie stanowi przeszkody do wykonywania przewozu na potrzeby własne - wystarczające jest w tym zakresie oświadczenie osoby zatrudnionej oraz to, że nie moją oni orzeczonego zakazu wykonywania zawodu.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.