Tak wynika z przygotowanego przez grupę posłów PiS projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk 882). W dniu 22 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2009, Nr 125, poz. 1037), która objęła zwolnieniem podatkowym, poza świadczeniami rzeczowymi, które takim zwolnieniem objęte zostały wcześniej, także otrzymane przez pracownika świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych. Obecnie wolna od podatku dochodowego jest zatem otrzymana przez pracownika wartość świadczeń rzeczowych oraz wartość świadczeń pieniężnych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. nie objęła zakresem zwolnienia świadczeń w formie bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

Zdaniem projektodawców, różnicowanie w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym świadczeń rzeczowych i pieniężnych oraz znaków legitymacyjnych jest nieuzasadnione.

Celem projektowanej ustawy jest objęcie zwolnieniem podatkowym również bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

Proponuje się więc zwolnienie z opodatkowania, obok wartości obecnie zwolnionych świadczeń rzeczowych i pieniężnych, również, jako jednego z rodzajów świadczeń rzeczowych, znaków legitymacyjnych w postaci bonów, talonów i innych znaków, które uprawniać będą do ich wymiany na towary lub usługi.

Warunkiem jest, aby sfinansowane były w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 złotych. Dodanie do katalogu świadczeń, których wartość może składać się na kwotę zwolnienia, bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary łub usługi nie zwiększa bowiem wartości zwolnienia, która pozostaje na poziomie do 380 złotych, a jedynie rozszerza przewidziany ustawą katalog rzeczowych świadczeń.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2013 r.

Projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Źródło: www.sejm.gov.pl