W dniach 3-5 września br. na terenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce koło Krosna odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowo Techniczna, zorganizowana przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, w której uczestniczył Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.
Tematem spotkania były "Problemy udostępniania, rekonstrukcji i serwisowania złóż węglowodorów w Karpatach i na Niżu Polskim". W wydarzeniu brali udział przedstawiciele: samorządu terytorialnego, Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, Państwowej Inspekcji Pracy, przedsiębiorców zajmujących się poszukiwaniem węglowodorów, w tym gazu ziemnego z formacji Łupkowych oraz zaproszonych serwisów i konsultantów.
Konferencja miała na celu podzielenie się wypracowanymi osiągnięciami w zakresie bezpieczeństwa pracy, środowiska, stosowanych technologii w ruchu zakładów wykonujących roboty geologiczne i stosowaniem przepisów zmienionego Prawa geologicznego i górniczego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa referaty wygłoszone przez przedstawicieli organów nadzoru górniczego, o tematyce: "Stan bezpieczeństwa w górnictwie otworowym w Polsce oraz główne aspekty nowelizacji Prawa Geologicznego i Górniczego", a także "Regulacje prawne w górnictwie naftowym w kontekście bezpieczeństwa pracy". W trakcie konferencji przedstawiono rozwiązania, które zmniejszają ryzyko wystąpienia zdarzeń przy wykonywaniu różnorodnych prac związanych z poszukiwaniami węglowodorów, w tym gazu z formacji łupkowych i rekonstrukcją odwiertów, uwzględniając złożone warunki ich realizacji, odniesiono się również do tematyki związanej z odmetanawianiem kopalń węgla kamiennego, w ramach projektu badawczo-rozwojowego Państwowego Instytutu Geologicznego.
Źródło: www.wug.gov.pl, stan z dnia 8 września 2014 r.