Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,7 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem – szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Analiza wskaźnika stopy bezrobocia od roku 2003 pokazuje, że przełom września i października to okres spadku bezrobocia o ok. 0,1 – 0,2 pkt proc. (wyjątkowe pod tym względem były lata 2010 – 2013, w których stopa bezrobocia była stabilna lub nieznacznie rosła).

 


Tegoroczna pogoda sprzyjała kontynuowaniu prac w budownictwie i innych sektorach zależnych od warunków meteorologicznych, co – patrząc na sytuację z lat ubiegłych – raczej powinno sprzyjać obniżaniu bezrobocia. Utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie z września może oznaczać, że w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać dalszej znaczącej poprawy, a z początkiem nowego roku można spodziewać się nawet wzrostu stopy bezrobocia, który może być nieco wyższy niż w ubiegłych latach.

Czytaj też: Nie wszyscy rozumieją, że niskie bezrobocie to zagrożenie dla firm >

Publikowane przez resort dane wskazują również na wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy. Do tego wskaźnika należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż jego wartość zależy nie tylko od liczby wakatów zgłoszonych przez przedsiębiorców, ale również od aktywności publicznych służb zatrudnienia w organizowaniu form aktywizacji dla osób bezrobotnych, finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Zbliżający się koniec roku budżetowego sprzyja decyzjom o wydatkowaniu środków. Ma to niewątpliwie wpływ na wzrost liczby bezrobotnych kierowanych na subsydiowane miejsca pracy, a w konsekwencji powoduje spadek liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.

Monika Fedorczuk

ekspert do spraw rynku pracy Konfederacji Lewiatan

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Jednorazowa refundacja składek w przypadku zatrudnienia bezrobotnego >

Grant na utworzenie stanowiska w formie telepracy >

Świadczenie aktywizacyjne dla pracodawcy zatrudniającego bezrobotnego rodzica >

Refundacja kosztów składek w przypadku zatrudnienia bezrobotnego do 30 roku życia >

Zatrudnienie pracownika w wieku 50+ - dofinansowanie do wynagrodzenia >

Przygotowanie zawodowe dorosłych >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >