Czytaj też: Do ZUS wpłynęło prawie 25 proc. wniosków o "500 plus" dla niesamodzielnych >>>

Informacja o przyszłych emeryturach

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, celem ustawy jest utworzenie nowego systemu informatycznego, który służyłby gromadzeniu i udostępnianiu informacji emerytalnych. Centralna Informacja Emerytalna, gromadząc dane ze wszystkich kont, programów, planów emerytalnych ma dostarczać informacji o stanie kont emerytalnych i wysokości przyszłego świadczenia.

 

- Polacy mogliby dzięki temu w aplikacji mobilnej lub na stornie internetowej w jednym miejscu zobaczyć ile pieniędzy zgromadzili na przyszłe świadczenia i jaka będzie lub może być ich wysokość w przyszłości - napisano w projekcie.

Projektowane przepisy dają możliwość zmiany podstawowych danych osobowych w jednym miejscu. - Obecnie, np. po zmianie adresu zamieszkania czy  numeru dowodu osobistego obywatele chcący zachować aktualne dane i otrzymywać z instytucji bieżące informacje muszą udać się do każdej z nich osobno, by zgłosić nowe dane - wskazano.  

CIE będzie umożliwiał ich użytkownikom złożenie tylko jednej, elektronicznej dyspozycji zmiany danych, które zostaną przekazane za jej pośrednictwem do wszystkich instytucji, w których konta ma obywatel.

Do CIE podłączone będą systemy teleinformatyczne różnych instytucji szeroko rozumianego systemu emerytalnego, czyli ZUS, KRUS, instytucji finansowych prowadzących IKE lub IKZE, zarządzających  pracowniczymi programami emerytalnymi, a także organami emerytalnymi MON, MSWiA oraz MS.

- Obecnie wiele instytucji finansowych (np. TFI czy PTE prowadzące PPK, PTE prowadzące OFE) oraz ZUS są zobowiązane do wysłania listownych informacji o stanie kont emerytalnych swoich klientów. Jest to masowa korespondencja – liczba takich listów sięga  obecnie ok. 30 mln rocznie, a po wejściu w życie PPK może dochodzić do 40 mln - wskazano w projekcie.

Zaznaczono, że powołanie do życia CIE zdecydowanie ten proces informowania ubezpieczonych o stanie ich kont uprości i spowoduje, że będzie on bardziej efektywny.

Przewiduje się,że suma dotacji dla PFR nie przekroczy 45 mln zł.

Zwrócono uwagę, że podobne rozwiązania do projektowanej Centralnej Informacji Emerytalnej zostały utworzone lub są aktualnie tworzone w państwach wysoko rozwiniętych, w których system emerytalny – podobnie jak w Polsce – obejmuje zarówno filar publiczny jak i filary kapitałowe (oszczędnościowe).

- Udostępnienie kompletnej i wiarygodnej informacji postrzega się jako kluczowy element budowania świadomości znaczenia oszczędzania na okres po zakończeniu kariery zawodowej oraz zwiększenie przejrzystości rynku produktów emerytalnych - dodano.

Czytaj w LEX: