Zdaniem ekspertów BCC wypracowany przez koalicjantów PO i PSL kompromis tzw. emerytury częściowej jest rozwiązaniem zasługującym na poparcie.
Kompromis w sprawie tzw. emerytury częściowej jest rozwiązaniem zasługującym na pozytywną opinię, gdyż nie narusza podstawowych cech początkowej propozycji, utrzymania tzw. zasady zdefiniowanej składki oraz zrównania wieku kobiet i mężczyzn na docelowym poziomie 67 lat. Emerytura częściowa może przysługiwać wyłącznie ubezpieczonemu, który wypracował kapitał składkowy w wysokości pozwalającej na uzyskanie co najmniej minimalnego świadczenia emerytalnego. Emerytury częściowe będą świadczeniem fakultatywnym i w związku z tym należy umożliwić obywatelom wybór:
- czy i w jakim wieku (przed 67 rokiem życia) będą mogli skorzystać ze świadczenia częściowego?
- w jakiej wysokości ma być wypłacana emerytura częściowa (np. 50 proc. emerytury właściwej), o ile zgromadzili kapitał niezbędny do uzyskania co najmniej emerytury minimalnej?
Po osiągnięciu przez ubezpieczonego, który skorzystał ze świadczenia emerytury częściowej, ustawowego wieku emerytalnego (docelowo 67 lat), wysokość emerytury właściwej będzie wyliczona na podstawie zgromadzonego przez niego kapitału składkowego, pomniejszonego o część wykorzystaną przez wypłatę emerytury częściowej. Zdaniem ekspertów proponowane przez liderów koalicji uelastycznienie nie pogarsza początkowej propozycji, a wręcz ją poprawia.
Jak zauważają eksperci BCC mechanizm elastycznej emerytury, polegający na warunkowej możliwości skorzystania ze świadczenia stosowany jest w kilku krajach europejskich m. in. w Finlandii i Belgii.
Źródło: www.bcc.org.pl, stan z dnia 2 kwietnia 2012 r.