Postulowane zmiany dotyczą art. 178 Kodeksu pracy. Projekt zakłada dodanie do przepisu §3 o następującej treści:

§3. 1. Pracownikowi, będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany, w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

2. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień określonych ust. 1 może korzystać jedno z nich.

3. Pracownik określony w ust. 2 składa pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy.

[-OFERTA_HTML-]

W uzasadnieniu projektodawcy powołują się na dane Eurostatu, które pokazują, że faktyczny czas pracy Polaków jest wyższy o ponad 3 godziny w stosunku do średniej państw Unii Europejskiej. W opinii projektodawców, oprócz istniejącej już możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci piersią, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem do 10 r.ż. Ten czas miałby pozwolić jednemu z rodziców np. na odwiezienie dziecka do szkoły lub przedszkola.

Kolejnym argumentem przywoływanym przez projektodawców są wyniki badań Instytutu Gallupa: zgodnie z nimi efektywność osób zadowolonych z życia rodzinnego jest wyższa o przynajmniej 20%, a absencja w pracy niższa o blisko 40%.  Natomiast według sondażu CBOS (2016), Polacy pod koniec 2015 roku deklarowali, że źródłem największej satysfakcji są dla nich dzieci (92%), związki (89%) oraz relacje z ludźmi (82%).

Pierwsze czytanie obejmuje uzasadnienie projektu przez wnioskodawcę, debatę w sprawie ogólnych zasad projektu oraz pytania posłów i odpowiedzi wnioskodawcy. Na tym etapie może również już zostać złożony wniosek o odrzucenie projektu w całości.