Sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej na posiedzeniu 25 maja 2017 r. zapoznała się z działaniami Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie nadzoru rynku oraz zapobiegania nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.

Informacje przedstawił zastępca głównego inspektora pracy Dariusz Mińkowski oraz towarzyszący mu współpracownicy, dyrektorzy właściwych departamentów.

Działania Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie nadzoru rynku związane z maszynami i innymi urządzeniami technicznymi użytkowanymi w zakładach pracy omówił Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP. Podkreślił, że prawie jedna trzecia zbadanych przez inspektorów pracy wypadków przy pracy miała związek z obsługą maszyn lub przebywaniem w ich pobliżu. Przypomniał, że w ramach kontroli planowanych, ukierunkowanych na wybrane grupy maszyn i urządzeń technicznych stwarzających poważne zagrożenie, w latach 2013-2014 kontrolowano maszyny do obróbki drewna, w 2015 r. maszyny do obróbki skrawaniem metali, a w 2016 r. maszyny poligraficzne oraz do przetwórstwa papieru. W zakresie wymagań zasadniczych ujawnione w 2016 r. nieprawidłowości dotyczyły 62% skontrolowanych maszyn. Inspektorzy pracy prowadzą również kontrole na wniosek organów celnych egzekwujące spełnianie wymagań zasadniczych dla maszyn importowanych. W 2016 r. na 255 wniosków inspektorzy pracy w 153 przypadkach wydali opinie negatywne, w wyniku czego wyroby nie zostały dopuszczone do obrotu lub dopuszczone po usunięciu stwierdzonych uchybień. Udział maszyn niezgodnych z wymaganiami był wyższy wśród pochodzących spoza państw członkowskich UE/EOG.

Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia GIP, przedstawił informację dotyczącą zapobiegania nielegalnemu zatrudnianiu oraz ochrony praw pracowniczych cudzoziemców, w tym w szczególności obywateli Ukrainy, na podstawie doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy w świetle wyników kontroli przeprowadzonych w latach 2014-2016. Zwrócił uwagę na fakt, że rok 2016 był rekordowy pod względem liczby wydanych zezwoleń na pracę, udzielono ich ponad 127 tysięcy, co stanowiło wzrost o 94% względem roku 2015. 83% zezwoleń dotyczyło pracowników z Ukrainy. Znacząco wzrosła również liczba rejestrowanych w powiatowych urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, w 2016 r. zarejestrowano 1 mln 314 tys. oświadczeń (wzrost o 68% w stosunku do 2015 r.). Inspektorzy pracy w 2016 r. przeprowadzili 4257 kontroli legalności zatrudnienia i wykonywania pracy przez cudzoziemców, ogółem skontrolowano ponad 30 tys. cudzoziemców (ponad 84% z nich stanowili obywatele Ukrainy). Powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy stwierdzono w czasie 687 kontroli, tj. 16,1% kontroli prowadzonych w tym zakresie. Największą koncentrację nielegalnej pracy cudzoziemców w 2016 r. ujawniono w sekcjach gospodarki: usługi administrowania i działalność wspierająca (w tym w agencjach pracy tymczasowej) – 39% ujawnionych przypadków, budownictwo – 29% oraz handel i naprawy – 11%. W minionym roku ujawniono również nieprzestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wobec ponad 3,3 tys. cudzoziemców (w 35% kontrolowanych podmiotów).

Źródło: www.pip.gov.pl, stan z 30.05.2017 r.