"Pracuje tylko co drugi Polak i co trzecia Polka, którzy ukończyli 50 lat, a nie doszli jeszcze do wieku emerytalnego. Dla porównania w Szwecji ten odsetek wynosi 80 proc.
Takie dane przynosi badanie SHARE „Portret generacji 50+ w Polsce i w Europie", do którego dotarła „Rz" (przeprowadził je m.in. Instytut Badań Edukacyjnych). Jest to cykliczna ocena stanu zdrowia, statusu socjo-
-ekonomicznego oraz stosunków rodzinnych i społecznych osób powyżej 50. roku życia.
W najnowszej edycji o to, czy pracują, zapytano te same osoby co w latach 2006–2007 z Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Czech i Polski. Najwyższy odsetek osób aktywnych zawodowo odnotowali Szwedzi. Aktywnych zawodowo było także ok. 70 proc. Niemców i Hiszpanów.
We Francji, Czechach i Polsce pracowało mniej niż 60 proc. mężczyzn, przy czym pracujących Polaków było najmniej Jeszcze gorzej dla nas te statystyki wypadły w grupie kobiet. Pracowało 64 proc. ankietowanych Francuzek, 60 proc. Czeszek i zaledwie 31 proc. Polek.
Autorzy badania zwracają uwagę na różnice w wieku emerytalnym (w Niemczech i Hiszpanii 65 lat, we Francji 60, w Czechach dla kobiet już od 56. roku życia, w Szwecji – od 61,  w Polsce – od 60). Jednocześnie wskazują, że wiele Polek przeszło na emeryturę, nie osiągając wieku emerytalnego, bo skorzystały z rozwiązań pomostowych.
W przypadku mężczyzn z naszego kraju spory odsetek od czasu poprzedniego badania trafił do grupy bezrobotnych lub osób niepełnosprawnych, z czym wiązało się przyznanie renty. Dla Polski, jak i Francji badacze znaleźli silną zależność wskazującą na to, że o rezygnacji z pracy zawodowej nie decyduje stan zdrowia, ale właśnie możliwość nabycia świadczeń emerytalnych lub rentowych."
(...)