W trakcie dyskusji członkowie Komisji, reprezentujący przedsiębiorstwa górnicze, omówili podejmowane w spółkach działania zmierzające do ograniczenia udziału czynnika ludzkiego w powstawaniu zdarzeń wypadkowych. Ponadto, przedstawiciele KGHM Polska Miedź S.A. zaprezentowali systemowe rozwiązania w odniesieniu do prognozowania i zwalczania stanu zagrożenia tąpaniami w swoich zakładach.
Poruszono również kwestię wdrożonych działań, zapewniających skuteczną realizację wniosków Komisji powoływanych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego dla zbadania przyczyn i okoliczności katastrof w zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny, mających na celu eliminację powielania błędów i nieprawidłowości formułowanych po tych zdarzeniach. Dodatkowo, członkowie Komisji dyskutowali nad uregulowaniami prawnymi w zakresie zagrożenia klimatycznego, w tym temperatury zastępczej klimatu, które będą wprowadzone do stosowania w kopalniach od 1 lipca tego roku.
Obrady zakończono uchwałą, przedłożoną Prezesowi WUG, w której Komisja między innymi zobligowała przedsiębiorców do przeprowadzania szkoleń w zakładach górniczych w zakresie wchodzących w życie z dniem 1 lipca br. nowych rozporządzeń, wydanych na podstawie ustawy Prawo geologiczne i górnicze, podniesienia merytorycznej jakości szkoleń załóg górniczych, a także podtrzymania działań, ukierunkowanych na wykluczenie powtarzania nieprawidłowych zachowań, wskazywanych jako przyczyny zaistniałych katastrof górniczych.
Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa WUG. Do jej zadań należy przygotowywanie i przedkładanie Prezesowi WUG opinii dotyczących stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie.