Branża IT jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach w Polsce, w związku z czym stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Rynek pracownika IT trwa, o czym doskonale wiedzą pracodawcy. Oferta pracy, która zainteresuje i skłoni kandydata do zmiany, powinna zawierać nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także obietnicę rozwoju i pracy przy interesujących projektach oraz pakiet benefitów, często dostosowany do potrzeb danego kandydata. Sprostanie tak wysokim oczekiwaniom powoduje, że coraz więcej firm ma trudności z pozyskaniem specjalistów IT. Poniżej przedstawiamy 4 sposoby na pozyskanie najlepszych kandydatów i odróżnienie się od konkurencji:

1. Employer Branding

Employer Branding, czyli budowanie marki pracodawcy, ma na celu promocję pozytywnego wizerunku firmy jako pożądanego miejsca pracy. Ze względu na różnych adresatów swoich działań, Employer Branding można podzielić na wewnętrzny – skierowany do pracowników i zewnętrzny – skierowany do kandydatów. Wszelkie aktywności adresowane do pracowników mają na celu stworzenie przyjaznej atmosfery pracy i rozwoju, a składają się na nie m.in. profesjonalne procesy rekrutacyjne, onboarding, opieka zdrowotna, benefity i bonusy czy organizacja wyjazdów integracyjnych. W przypadku firm zatrudniających specjalistów IT udogodnień dla pracowników jest zwykle jeszcze więcej. Chillout roomy, darmowe owoce, vouchery na obiad, praca zdalna, szkolenia, to tylko niektóre z nich. Wszystko po to, by pracownicy byli zadowoleni ze swojej firmy, co następnie będzie pozytywnie wpływało na ich efektywność i zaangażowanie. Jest jeszcze dodatkowy aspekt, na którym zależy pracodawcom. Chcą żeby zadowoleni pracownicy byli ich ambasadorami, którzy pozytywnie mówią o firmie swojemu otoczeniu.

Aby zaistnieć w świadomości kandydatów, w tym świeżo upieczonych absolwentów kierunków IT, firmy z obszaru nowoczesnych technologii podejmują zintensyfikowane działania składające się na zewnętrzny Employer Branding, czyli pozyskanie kandydatów. Jest to udział w targach pracy, dbanie o spójność i atrakcyjność ofert pracy, organizowanie akcji promujących firmę, jej atmosferę i pozytywnego ducha czy prowadzenie rekrutacji na wakacyjne praktyki i staże. Firmy stawiają również na nietypowe rozwiązania takie jak udział w wirtualnych targach kariery IT czy organizacja rekrutacji, podczas których głównym zadaniem jest np. napisanie aplikacji w jednym z języków programowania. Wszystkie działania odróżniające firmę od konkurencji, które jednocześnie przybliżają ją do zdobycia miana pracodawcy z wyboru, są mile widziane.

2. Wsparcie firm rekrutacyjnych

Dotarcie do specjalistów IT, którzy często nie poszukują aktywnie pracy, i zainteresowanie ich ofertą jest obecnie dużym wyzwaniem. Informatycy mogą codziennie otrzymywać od kilku do kilkunastu propozycji zawodowych, których często nawet nie mają czasu przejrzeć. Jeżeli zdecydują się już na udział w rekrutacji zależy im żeby proces trwał krótko i chcą błyskawicznej informacji zwrotnej. Jeżeli rekrutacja się przeciąga jest niemal pewne, że otrzymają inną ofertę pracy i nie będą już zainteresowani innymi procesami. Podsumowując, osoby, które pracują w IT są kandydatami wymagającymi wiele uwagi rekruterów i niestandardowego podejścia. Firmy nie zawsze są w stanie sprostać ich wymaganiom. Rozwiązaniem, z którego korzysta większość firm technologicznych jest wsparcie firm doradztwa personalnego specjalizujących się w rekrutacjach IT. Za pomocą odpowiednich narzędzi i metod rekrutacji, pracujący w nich konsultanci są w stanie nie tylko wybrać najlepiej dopasowanego do oczekiwań organizacji kandydata, ale także wesprzeć firmę w wyborze rozwiązania HR, które będzie odpowiadało aktualnym potrzebom. Nie zawsze firma chce zatrudniać kandydatów na etat, bardzo często potrzebuje całego zespołu specjalistów do realizacji projektu IT, który będzie trwał kilka miesięcy. Dzięki współpracy z profesjonalną agencją zatrudnienia firma ma pracowników, którzy realizują dla niej projekt, a ich zatrudnienie i obsługa kadrowo-płacowa spoczywają na dostawcy. Niezwykle istotna jest również znajomość najnowszych trendów, a także dostęp do bazy sprawdzonych kandydatów, który umożliwia znaczne skrócenie czasu trwania rekrutacji i zmniejszenie jej kosztów.

Przedłużające się bądź nieudane rekrutacje zwiększają koszty działalności firmy, w związku z czym warto poświęcić czas na wybór profesjonalnej firmy specjalizującej się w rekrutacjach IT. Zwłaszcza, gdy rekrutacja dotyczy trudnych do obsadzenia stanowisk, wymagających od kandydata posiadania niszowych kompetencji, takich, których często poszukuje właśnie branża IT – uważa Sandra Olchowik z IT LeasingTeam.

3. Znajomość światowych trendów w zakresie benefitów

Firmy informatyczne rywalizują o pracowników również pod względem pakietu oferowanych benefitów, który dla specjalistów IT jest o wiele bogatszy niż dla pozostałych grup zawodowych. Listę pozapłacowych elementów systemów wynagrodzeń można podzielić na standardowe i niestandardowe oraz na te, które są popularne w Polsce i za granicą. Do standardowych można zaliczyć dofinansowanie do edukacji, opieki medycznej, karty sportowej, a także kursy językowe, pracę zdalną, chillout roomy, owoce i przekąski bez ograniczeń. Obecnie, wymienione benefity często nie robią już wrażenia na specjalistach IT. W związku z tym, firmy coraz częściej prześcigają się w tworzeniu nowych pakietów świadczeń, oferując pracownikom niestandardowe świadczenia, które mają ułatwić im funkcjonowanie w pracy, sprawić by ich życie prywatne było bardziej aktywne. Do takich benefitów można zaliczyć m.in. premię wakacyjną dla pracownika z kilkuletnim stażem pracy i osoby towarzyszącej, możliwość korzystania z kortów tenisowych, boiska do siatkówki lub koszykówki, basenu czy masaże relaksujące w czasie pracy. W Anglii i Japonii niektóre firmy informatyczne oferują swoim pracownikom tzw. botox leave, czyli dodatkowy urlop, który mogą przeznaczyć na odnowę biologiczną. Jest również urlop dla osób, które niedawno przeżyły rozstanie, aby mogły dojść do równowagi psychicznej. Do popularnych świadczeń pozapłacowych za granicą należy również naprawa samochodu włącznie z wymianą oleju, usługi consierge czy wyprawka dla nowonarodzonego dziecka. Firmy wspierają również osoby, które chciałyby adoptować dziecko i pokrywają koszty związane z całym procesem adopcyjnym.

Firmy technologiczne w Polsce starają się podążać za światowymi trendami w zakresie pakietów motywacyjnych, choć do Anglii czy Japonii wciąż nam daleko – uważa Sandra Olchowik – Obecnie najbardziej popularnymi niestandardowymi benefitami oferowanymi przez firmy w Polsce są zniżki na zakupy online, pakiety relokacyjne, bony do restauracji, kina lub teatru czy lekcje wybranego języka obcego – wymienia ekspert IT LeasingTeam.

[-DOKUMENT_HTML-]

4. Candidate Experience

Kluczową rolę w realizacji procesów rekrutacyjnych na stanowiska w sektorze IT odgrywają przejrzystość i szybkość ich przeprowadzenia oraz dbałość o Candidate Experience, czyli doświadczenie kandydata uczestniczącego w procesie rekrutacji. Dobry kandydat IT jest na wagę złota, więc aby go pozyskać należy działać szybko i według dokładnego planu. Rekruter powinien na bieżąco jasno informować kandydata o poszczególnych etapach procesu, określić czas ich trwania, a umawiając się na informację zwrotną, dotrzymać obiecanego terminu.

Zanim dojdzie do spotkania rekrutacyjnego, warto przeprowadzić wstępną weryfikację CV oraz krótką rozmowę telefoniczną z wybranymi kandydatami. Zaoszczędzi to czas i już na samym początku pozwoli zakwalifikować do procesu osoby, które pasują do stanowiska a ich oczekiwania finansowe mieszczą się w założonym budżecie. Dobry rekruter z branży IT wie, że aby zdobyć zaufanie kandydatów, musi być z nimi w stałym kontakcie. Gdy kandydat dostanie pracę, po kilku tygodniach od jej rozpoczęcia warto zadzwonić, żeby sprawdzić czy jest zadowolony z decyzji i nowego miejsca zatrudnienia.

Sprawna rekrutacja kandydatów z branży IT to nadal jedno z większych wyzwań dla firm. Na rynku to często pracownik, a nie pracodawca dyktuje warunki, dlatego z uwagi na specyfikę tego sektora  bardzo istotna jest dbałość o Candidate Experience, niestandardowe podejście do kandydatów, oferowanie atrakcyjnego wynagrodzenia i pakietu benefitów, perspektywa rozwoju oraz skrócenie czasu trwania procesu rekrutacji.

Źródło: Leasing Team