Kodeks pracy stanowi, że pracodawcy mają obowiązek udzielić dodatkowych dni wolnych w tych przypadkach, w których terminy zaplanowanych dni wolnych pokrywają się ze świętami. Wynika to bezpośrednio z art. 130 k.p., który stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Wolne czy nie?

W 2018 roku nowe święto: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów wypada w sobotę. Ci, którzy mają nadzieję na dodatkowe wolne, będą rozczarowani - 24 marca jest świętem państwowym, ale nie każde święto państwowe jest dniem wolnym od pracy. Tak właśnie będzie w tym przypadku. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką nie został bowiem wpisany do ustawy o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 90.) - a tylko takie święta dają prawo do wolnego.

W 2018 roku, pracownicy, dla których dniem harmonogramowo wolnym od pracy jest sobota, mieli tylko jedną okazję do dodatkowego dnia wolnego za święto - było to Święto Trzech Króli 6 stycznia.

Czytaj również: Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Jest odpowiedź ministerstwa >>

W Polsce, zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, mamy 13 świątecznych dni wolnych od pracy i nic się w tym zakresie nie zmienia:

  1. 1 stycznia - Nowy Rok,
  2. 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  3. pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  4. drugi dzień Wielkiej Nocy,
  5. 1 maja - Święto Państwowe,
  6. 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  7. pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  8. dzień Bożego Ciała,
  9. 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  10. 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  11. 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  12. 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  13. 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Czytaj również: Dni wolne od pracy w 2018 roku, czyli nawet 40 dni wakacji >>

Geneza Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Prace nad ustawą zainicjował Prezydent Andrzej Duda w październiku 2017 roku, podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.

Dzień ten, wpisany w kalendarz świąt państwowych, stanowić będzie wyraz hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy aktywnie przeciwstawili się zbrodniczym planom III Rzeszy Niemieckiej, spiesząc na ratunek ofiarom Zagłady.

Wybór daty nie jest przypadkowy. 24 marca nawiązuje do 24 marca 1944 r., kiedy to nastąpiła obława domu rodziny Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. Przypomnienie bohaterstwa Rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o naszych bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom. Dzięki Muzeum w Markowej, świat odkrywa dziś na nowo ten zapomniany do niedawna rozdział wspólnych dziejów Polaków i Żydów - podała Kancelaria Prezydenta RP.