Spotkanie odbędzie się w budynku resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w Warszawie w poniedziałek w południe. Wcześniej zbierze się prezydium Rady.

Podczas pierwszego plenarnego posiedzenia oprócz części oficjalnej i przyjęcia uchwał, m.in. w sprawie regulaminu i powołania zespołów problemowych Rady, zaplanowano rozpatrzenie kilku merytorycznych spraw. Rada ma omówić zmiany w prawie zamówień publicznych i powołać zespół doraźny do tych spraw oraz omówić nowe rozporządzenie ministra zdrowia o zasadach udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Polecamy: Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną

Prezydium RDS ma się zająć też kilkoma wnioskami, m.in. Forum Związków Zawodowych o powołanie zespołu doraźnego ds. ochrony zdrowia i Pracodawców RP o spotkanie z ministrem zdrowia o polityce lekowej państwa.

Członków Rady 22 października powołał prezydent, wtedy Rada wybrała na swojego przewodniczącego szefa "Solidarności" Piotra Dudę. Ze strony rządowej znaleźli się w niej członkowie rządu Ewy Kopacz. Po zmianie rządu rada nie zebrała się, ponieważ prezydent nie powołał jeszcze nowych członków, wskazanych przez premier Beatę Szydło. Biuro prasowe prezydenta poinformowało PAP we wtorek, że powołanie ich planowane jest wkrótce.

Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną. W RDS zasiada 59 osób - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS. 11 listopada zginął jeden z członków Rady - przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

W nowej Radzie - w odróżnieniu od komisji trójstronnej - przewodniczący będą co roku zmieniali się; na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Ostatnim szefem KT, która kończy pracę po powołaniu Rady, był minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Duda zapowiadał, że jego też zaprosi na pierwsze posiedzenie Rady.

Strony związkowa i pracodawców wprowadziły do Rady po 24 osoby. Po sześć wskazały cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club. Po osiem osób delegowały trzy centrale związkowe. Ze strony rządu Ewy Kopacz w pracach Rady miało uczestniczyć osiem osób - sześciu ministrów i dwóch wiceministrów, nie wiadomo jeszcze, kogo powoła prezydent w ich miejsce.

W Radzie są m.in. prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes ZRP Jerzy Bartnik, wiceszef BCC Zbigniew Żurek i szef konwentu BCC Wojciech Warski. Pracowników reprezentują w radzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz, wiceprzewodniczący Andrzej Radzikowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz i przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Stanisław Stolorz, zastępca szefa "S" Bogdan Kubiak i Henryk Nakonieczny z prezydium związku.

Rząd reprezentować mieli ministrowie edukacji, infrastruktury i rozwoju, skarbu, finansów i zdrowia oraz odpowiedzialny za budżet wiceminister finansów i odpowiedzialny za dialog społeczny wiceminister pracy.

Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września, zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Komisja od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się w pełnym składzie po tym, jak związki zawodowe zawiesiły swój udział w niej "zawiedzione brakiem dialogu" ze strony rządu Donalda Tuska. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

(PAP)