Od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. można zdecydować:

1) czy składka emerytalna ma być przekazywana do otwartego funduszu emerytalnego (OFE)

Podział składki emerytalnej (19,52%) w przypadku wyboru OFE:

ZUS (I filar) 12,22%

Subkonto ZUS (II filar) 4,38%

OFE (II Filar) 2,92%

2) czy też ma być ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podział składki emerytalnej (19,52%) w przypadku wyboru ZUS

ZUS (I filar) 12,22%

Subkonto ZUS (II filar) 7,3% (4,38% + 2,92%)

Okno transferowe będzie otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r.

Decyzję w tym zakresie należy wyrazić poprzez przekazanie do ZUS wypełnionego "Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych".

Oświadczenie można przekazać do ZUS:

- osobiście,

- za pośrednictwem Poczty

- drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE),

- przy wykorzystaniu urzędomatów.

Oświadczenia są dostępne:

- w placówkach ZUS,

- na stronie internetowej ZUS oraz na Platformie Usług Elektronicznych (po zalogowaniu).

Oświadczenie z dyspozycją o przekazywaniu części składki do otwartego funduszu emerytalnego mogą złożyć:

- ubezpieczeni-członkowie OFE, którzy w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyli oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego oraz

- ubezpieczeni, którzy nie są członkami OFE, a całość ich składki na drugi filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

Podejmując taką decyzję ubezpieczony powinien wypełnić blok I, II i III oświadczenia.

Wypełniając blok III oświadczenia ubezpieczony może określić:

- czy chce, aby jego składka była przekazywana do OFE, którego jest członkiem,

- czy też chciałby, aby jego składka była przekazywana do innego OFE i w tym przypadku powinien zaznaczyć pole przy właściwej nazwie otwartego funduszu emerytalnego.

Warto jednak podkreślić, że zaznaczenie w oświadczeniu nazwy OFE nie jest równoznaczne z zawarciem umowy z funduszem. Dopiero zawarcie umowy ze wskazanym w oświadczeniu OFE będzie skutkowało rozpoczęciem procesu przekazywania składek do tego funduszu.

W przypadku złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE pierwszą możliwą do przekazania będzie składka opłacona za lipiec 2016 r.

Oświadczenie z dyspozycją o zewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS mogą złożyć:

ubezpieczeni, którzy mają obecnie przekazywaną składkę do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego.

W powyższym przypadku ubezpieczony powinien wypełnić blok I, II i IV oświadczenia.

Po złożeniu oświadczenia o ewidencjonowaniu składki na subkoncie w ZUS - pierwszą zewidencjonowaną składką będzie ta opłacona za miesiąc, w którym złożone zostanie oświadczenie.

Reforma OFE wprowadziła m.in. dobrowolność członkostwa w otwartych funduszach, a w konsekwencji przekazywania do nich składek.

W związku z tym ubezpieczeni, którzy po raz pierwszy zostaną zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych mogą (ale nie mają takiego obowiązku) zawrzeć umowę z OFE w ciągu 4 miesięcy licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w ustawowym terminie, całość składki na II filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS (w wysokości 7,3%).

Oczywiście nie oznacza to, iż ubezpieczeni, którzy z różnych powodów nie zdecydują się przystąpić do OFE w tym terminie, mają bezpowrotnie zamkniętą szansę na zostanie członkiem otwartego funduszu. Jeśli w czasie trwania okna transferowego złożą w ZUS "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" z informacją o przekazywaniu składki do OFE (wypełniając blok III oświadczenia), ponownie zyskają 4 miesiące (licząc od dnia złożenia oświadczenia) na zawarcie umowy z wybranym otwartym funduszem emerytalnym.

Jeśli nie chcemy dokonywać żadnych zmian nie należy składać oświadczenia.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, od 2016 r. okno transferowe otwierane będzie co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca.