"Chcemy w ten sposób zachęcić wszystkich, którzy myślą o budowie własnego domu, żeby wybierali działki w Bydgoszczy, gdyż od lat utrzymuje się tendencja do osiedlania się w strefach podmiejskich. Chcąc zainteresować mieszkańców naszą ofertą i jednocześnie zdając sobie sprawę z często sporych kosztów zakupu działki, mamy propozycję, która odciąży kupującego i pozwoli te środki przeznaczyć na budowę domu" – podkreślił we wtorek Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Istotą programu "Zbuduj swój dom w Bydgoszczy" jest oferowanie działek chętnym do budowy domu. Grunty mają być przekazywane w użytkowanie wieczyste, co - jak podkreślają urzędnicy - pozwoli na rozpoczęcie inwestycji już po wpłacie 25 proc. wartości nieruchomości.

W ramach programu oferowane będą wyłącznie działki przeznaczone pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Pierwsze przetargi dotyczyć będą gruntów położonych w peryferyjnej dzielnicy Opławiec.

"W najbliższym czasie ogłoszony zostanie pierwszy przetarg ustny, nieograniczony na zbycie 13 działek stanowiących własność miasta Bydgoszczy, przeznaczonych do oddania w użytkowanie wieczyste w ramach programu +Zbuduj swój dom w Bydgoszczy+. Działki mają powierzchnię od 1,2 tys. m kw. do 2 tys. m kw." - dodał prezydent.

Podjęta w czerwcu przez bydgoskich radnych uchwała zawiera zapisy, które w zamian za atrakcyjną cenę mają mobilizować do jak najszybszej zabudowy działki, a tym samym przyczynić się do pozostania mieszkańców. Narzucenie pięcioletniego terminu zakończenia zabudowy oraz konieczność przedłożenia przez inwestora harmonogramu prac budowlanych mają zmobilizować potencjalnych inwestorów do realizacji planów.

Do przetargu przygotowywane są już kolejne działki w Opławcu oraz 29 w dzielnicach: Miedzyń, Czyżkówko i Fordon.