Wymogi UEFAZgodnie z wytycznymi stawianymi przez UEFA miasta-organizatorzy turnieju mają zapewnić odpowiednią liczbę miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach czy kwaterach. Limity wyznaczone dla poszczególnych miast wynoszą: dla Warszawy 100 tys. miejsc, dla Gdańska 85 tys. miejsc, a dla Poznania i Wrocławia po 50 tys. miejsc. Jednak liczba miejsc noclegowych w danym mieście, wg wymogów UEFA, to nie tylko lokalizacje położone w samym mieście, ale również do dwóch godzin jazdy samochodem. W ten sposób do bazy noclegowej np. w Warszawie kwalifikują się obiekty w Łodzi, a w przypadku Wrocławia Kraków i Katowice. Dzięki temu czwórka polskich miast spełnia z nawiązką stawiane wymagania.

Co oprócz hoteli?
Systemy rezerwacyjne przeżyją swoiste oblężenie. Znaczna część kibiców zapewne zrezygnuje jednak z noclegu w hotelu, tym bardziej, że w największych polskich miastach prym wiodą obiekty turystyczne o wysokim standardzie, co może wzmóc poszukiwania tańszymi formami zakwaterowania. Dodatkowo w pierwszej kolejności hotele zostały zarezerwowane dla tzw. rodziny UEFA. - Wobec tak dużego zainteresowania istotną rolę będzie odgrywał rynek krótkoterminowego wynajmu mieszkań i pokoi. Taka forma zakwaterowania staje się coraz bardziej popularna w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Natomiast w Warszawie rynek wynajmu krótkoterminowego nie zyskał jeszcze zbytniej popularności. Być może dzięki zbliżającej się tak wielkiej imprezie sportowej w stolicy na stałe zagości moda na wynajem mieszkań dla turystów, mówi Michał Kosiedowski, wiceprezes Metrohouse & Partnerzy S.A.Właściciele mieszkań przeznaczonych do wynajmu turystycznego konkurują z hotelami nie tylko cenami, ale i lokalizacją. Najczęściej obiekty tego typu są zlokalizowane w obrębie lub w najbliższym sąsiedztwie historycznych części miast. Znajdują się często w obiektach zabytkowych, odrestaurowanych kamienicach i budynkach o podwyższonym standardzie. Jeśli oferta zlokalizowana jest poza ścisłym centrum to podstawowym wymogiem staje się doskonała dostępność komunikacyjna do centralnych rejonów miasta: bliskość linii metra, szybkiego transportu tramwajowego lub kolejowego. Oferty takie znaleźć można w budynkach oddanych do użytku w ostatnich latach.W ofercie rynkowej najwięcej ofert dotyczy dwupokojowych apartamentów z podziałem na część dzienną (zwykle z aneksem kuchennym) i sypialnię. Do dyspozycji gości pełne umeblowanie i wyposażenie mieszkania łącznie ze sprzętem RTV, Internetem, zastawą kuchenną, pralką, itd. Dodatkowo płatnymi usługami są śniadania, garaż lub sprzątanie podczas pobytu. Zazwyczaj dwupokojowy apartament jest przeznaczony dla dwóch osób, ale właściciele zgadzają się na wynajem większej liczbie osób (zwykle za dodatkową opłatą) o ile lokal posiada więcej niż jedno łóżko.Miasto
Średnie ceny wynajmu dwupokojowego mieszkania/doba

Warszawa
200-380 zł

Gdańsk
180-360 zł

Wrocław
220-350 zł

Poznań
190-300 zł


Opracowanie własne, Metrohouse & PartnerzyNiewykluczone, że właściciele mieszkań będą chcieli zmaksymalizować zyski w związku z wyjątkowo dużym zapotrzebowaniem na bazę noclegową w czasie trwania turnieju. Z pewnością zastosują stawki adekwatne do najwyższego sezonu lub przygotują ofertę specjalną – nawet kilkakrotnie wyższą od obecnych stawek.- Oprócz profesjonalnych firm działających na rynku należy spodziewać się, że wynajmem swoich mieszkań lub pokoi mogą być zainteresowane także prywatne osoby, mówi Michał Kosiedowski z Metrohouse. – W ciągu dwóch-trzech dni wynajmu pokoju będzie można zarobić co najmniej miesięczną równowartość według rynkowych stawek stosowanych w ciągu roku.


Gdzie szukać informacji o wolnych miejscach?Są trzy główne możliwości zorganizowania noclegów w prywatnych mieszkaniach.Pierwszy kanał to Polish Pass, który zostanie uruchomiony w grudniu br. Jest to system rezerwacyjny tworzony przez spółkę PL.2012 i polskie miasta będące gospodarzami turnieju. W systemie kibice będą mogli wykupić różnego rodzaju usługi, w tym noclegi. Organizatorzy systemu liczą na zgłoszenia osób, które będą chciały wynająć swoje mieszkania/pokoje. Wynajmujący będzie miał obowiązek podpisania umowy z jednym z trzech oficjalnych operatorów.Drugie rozwiązanie to skorzystanie z usług agencji nieruchomości. – Sukcesywnie pytamy naszych klientów, czy biorą pod uwagę wynajem krótkoterminowy podczas Euro. Jeśli mieszkanie nie jest w tym czasie zajęte, wynajem na doby jest dobrym rozwiązaniem pozwalającym, dzięki wyższym stawkom, na zrekompensowanie okresów bezczynszowych, mówi Michał Kosiedowski z Metrohouse.Dla osób, które samodzielnie chcą znaleźć pokój do wynajęcia pozostaje wertowanie ogłoszeń i odwiedziny portali internetowych. Niektóre z nich, tak jak np. Dom.Gratka.pl, uruchomiły ostatnio możliwość zamieszczania i wyszukiwania ogłoszeń dotyczących wolnych miejsc w pokojach do wynajęcia. W specjalnie przygotowanej kategorii ogłoszeń można znaleźć pokój dopasowany do potrzeb najemcy. Dzięki znacznikom ustawionym w treści ogłoszenia w szybki sposób można znaleźć ofertę spełniającą oczekiwania. Natomiast wynajmujący przy dodawaniu ogłoszenia określa parametry pokoju do wynajęcia oraz zaznacza dla kogo przeznaczone jest lokum.Szacunkowe dane organizatorów wskazują, że w ciągu trwania Euro 2012 Polskę odwiedzi ok. 2 mln osób. Zainteresowanie taką formą zakwaterowania będzie bardzo duże.