"To będzie jedno z największych przedsięwzięć tego typu, jakie realizujemy na terenie kraju. Prace budowlane powinny rozpocząć się w drugim kwartale, a obiekt musi być gotowy do końca 2015 roku" - poinformował w środę Piotr Ciżkowicz z zarządu PKP S.A.

Ciżkowicz odebrał w środę z rąk Ewy Mes, wojewody kujawsko-pomorskiego pozwolenie na budowę nowego dworca głównego w Bydgoszczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwagi na znaczenie strategiczne dla kraju, w przypadku inwestycji kolejowych i wojskowych to właśnie wojewodowie, a nie lokalne samorządy mają prawo wydać pozwolenie na budowę.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, zgodnie z planami budowlanymi zostanie rozebrany do fundamentów. Na jego miejscu powstanie nowy obiekt, o ponad dwukrotnie większej powierzchni użytkowej.

Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że nie przedstawia on wartości architektonicznej. Na czas budowy nowego dworca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego.

Gruntownie zostanie odrestaurowany i zmodernizowany tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiono w XIX wieku między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdujące się tu niegdyś restauracje i świetlice zlikwidowano.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł, z czego prawie 75 proc. ma stanowić dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.