Od wyboru mieszkania do odbioru kluczy prowadzi niejednokrotnie długa droga, dlatego trzeba po pierwsze uzbroić się w cierpliwość, a po drugie starannie przeanalizować oferty deweloperów.

– Może bowiem okazać się tak, że to, co u jednego inwestora jest w standardzie, u innego pozostaje w sferze odległych planów – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska. – Dobrze zapytać, co wymarzone mieszkanie wliczone ma w cenę, a za co trzeba będzie dopłacić, zlecając prace ekipie remontowo-budowlanej – dodaje.

W poszukiwaniu dobrego dewelopera

Przy sprawdzaniu dewelopera, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie: pierwsza z nich dotyczy tego, w jaki sposób pomaga on swoim klientom w staraniach o kredyt hipoteczny. – Relacja taka zdecydowanie nie powinna ograniczać się jedynie do przekazania bankom kompletu dokumentów inwestycyjnych – mówi Magdalena Górzna – Jaromin z firmy deweloperskiej PBG Erigo. – Swoim klientom udostępniamy listę banków oraz doradców kredytowych, z którymi współpracujemy. Dzięki podpisanym umowom z poszczególnymi bankami, nasi klienci otrzymują korzystniejsze warunki kredytowania. Poza tym, klienci mogą liczyć na szybki proces przekazywania wszelkich dokumentów i zaświadczeń niezbędnych do uzyskania decyzji kredytowej bezpośrednio między naszą firmą a bankiem, co skraca proces uzyskania kredytu – dodaje. @page_break@

Druga natomiast dotyczy wyboru dewelopera, który dba o swojego mieszkańca nie tylko przed zakupem, ale również po nim. Zakup mieszkania to duży wydatek, który najczęściej finansuje kredyt wzięty na 20-30 lat. – Spłata miesięcznej raty jest więc dużym obciążeniem dla domowego budżetu, przez co kompleksowe wyposażenie wnętrza jest odkładane na dalszy plan – mówi Piotr Paterowicz z Home Profit Polska. – Program rabatowy, jaki oferują deweloperzy swoim mieszkańcom umożliwia zakup sprzętu RTV i AGD, mebli, płytek, paneli podłogowych, usług wykończeniowych w dużo atrakcyjniejszych cenach – dodaje.

Co wnosi ustawa deweloperska

Dobrze również zwrócić uwagę na to, jak inwestor realizuje postanowienia ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 29 kwietnia br. – Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa prawnego i finansowego osób kupujących nieruchomości – mówi adwokat z poznańskiej kancelarii, Radosław Szajerski. – Realizacja tych przepisów opierać się będzie na trzech rozwiązaniach: umowie deweloperskiej, rachunku powierniczym oraz prospekcie informacyjnym. Ten ostatni składa się z dwu części: pierwszej – ogólnej, w której znajdzie się opis inwestycji, jej stan prawny, sposób finansowania oraz harmonogram prac budowlanych. W drugiej – indywidualnej: informacje dotyczące konkretnego lokalu, który chce nabyć kupujący – dodaje. Zanim ustawa deweloperska weszła w życie, niektórzy inwestorzy realizowali jej założenia, by zdobyć zaufanie klientów i zyskać miano kompetentnej firmy. Dziś te założenia są standardem, który narzuca litera prawa, dlatego deweloperzy szukają kolejnych atutów, by wyróżnić się na rynku nieruchomości. Jednym z nich mogą być np. programy rabatowe i system opieki posprzedażowej.