Informację o rozpoczęciu prac remontowych przekazała w czwartek PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.

Po remoncie, który ma się zakończyć w 2015 r., w Pawilonie Czterech Kopuł będzie ponad 6 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Muzeum Narodowe zamierza tam umieścić kolekcję sztuki współczesnej, która znajduję się w jego zbiorach.

Obecnie sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest prezentowana w galerii na strychu głównego gmachu wrocławskiej placówki. Zwiedzający mogą tam zobaczyć prace m.in. Witkacego, Tadeusza Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, Katarzyny Kozyry i Magdaleny Abakanowicz.

Przetarg na remont obiektu wygrała firma Budimex S.A., która zaproponowała cenę ponad 75,6 mln zł brutto. Całkowita wartość projektu to ponad 79 mln zł. W ramach projektu, oprócz remontu, zostanie również zakupione wyposażenie niezbędne do prowadzenia działalności wystawienniczej w obiekcie.

Przedsięwzięcie kwotą 50 mln zł wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont dofinansował również Dolnośląski Urząd Marszałkowski, który przekazał na ten cel 28 mln zł.

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano w latach 1912-1913. Powstał w kompleksie budynków przy wrocławskiej Hali Stulecia. Modernistyczny budynek zaprojektował niemiecki architekt Hans Poelzig. Po II wojnie światowej pomieszczenia Pawilonu Czterech Kopuł były wykorzystywane przez filmowców z Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Obiekt został uznany za Pomnik Historii i wraz z kompleksem Hali Stulecia wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.