Kościół, w którym znajduje się kaplica, został przekazany na katedrę dla nowopowstałej Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła grekokatolickiego przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. podczas 46. Kongresu Eucharystycznego. Kaplica Hochberga, bardzo mocno uszkodzona w czasie II wojny światowej, była wówczas w bardzo złym stanie.

"Zniszczony był dach, sklepienie do krypty zostało zawalone. Wewnątrz znajdowało się rumowisko kamieni, cegieł i kości, a na ścianach zachowały się jedynie resztki malowideł i sztukaterii" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej biskup ordynariusz eparchii Włodzimierz Juszczak.

Pierwsze prace porządkowe rozpoczęły się w 2000 r. i polegały przede wszystkim na zabezpieczeniu kaplicy przed dalszym niszczeniem. Zasklepiona została krypta, naprawiono dach, a całą konstrukcję wzmocniono. Remont, który miał doprowadzić do ponownego otwarcia kaplicy, rozpoczął się w 2009 r., gdy przyznano na ten cel środki z UE.

„W trakcie remontu odnowione zostały stiuki, ściany, złocenia, podłoga oraz malowidła, które były zachowane tylko w 5 proc., a resztę trzeba było domalować. Gdy zdjęto rusztowania i weszliśmy do kaplicy, to co zobaczyliśmy, zaparło nam dech w piersiach. Ten obiekt zachwyca swoją kolorystyką, symetrią i lekkością” – podkreślił Juszczak.

Kierownik budowy Tadeusz Czerwiński przyznał, że największą radość sprawił mu widok odbudowanego ołtarza, który był całkowicie rozbity, a składano go z ponad 1,3 tys. rozrzuconych po kaplicy elementów. „Ołtarz niemal w całości udało nam się odtworzyć z oryginalnych kawałków. Uzupełniono jedynie drobne fragmenty, których w gruzowisku nie udało się odszukać” – dodał.

Uroczyste otwarcie kaplicy poprzedzi konferencja naukowa „Wokół Kaplicy Hochberga”. Z kolei na sobotę zaplanowano konsekrację ołtarza. W odnowionej kaplicy będą się odbywały nabożeństwa, ale obiekt będzie także dostępny dla zwiedzających i ma służyć jako sala koncertowa oraz miejsce spotkań.

Kaplica Hochberga została wybudowana w latach 1723-1727 w miejscu rozebranej wcześniej kaplicy gotyckiej. Projekt został wykonany przez architekta Christophera Hacknera. Kaplica otrzymała wezwanie Matki Boskiej Bolesnej, a swoją obecną nazwę zawdzięcza fundatorowi, hrabiemu Ferdynandowi von Hochberg.

Koszt przeprowadzenia wszystkich prac remontowych wyniósł ponad 11 mln zł. Projekt był współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa, samorządu woj. dolnośląskiego i gminy Wrocław.