Po zakończonej renowacji trwa obecnie demontaż rusztowań i w nowym sezonie wakacyjnym turyści, zwiedzający Frombork i miejscowości nad Zalewem Wiślanym, będą mogli oglądać już odnowioną wodną wieżę.

Szymon Juźków z toruńskiej firmy przeprowadzającej prace konserwatorskie powiedział w poniedziałek PAP, że renowacja budowli polegała na oczyszczeniu i wzmocnieniu struktur elewacji.

"W czasie pięciomiesięcznej pracy uzupełniono cegły na całej elewacji i szczeliny między cegłami, wykonując wzmocnienie struktur elewacji dobrano kolorystykę tak jak w oryginale. Na szczycie wieży wymieniono także dachówki" - podkreślił Juźków.

Praca konserwatorów była mozolna, bo wieży nie restaurowano od ponad 50 lat i zanim przestąpiono do renowacji, była w kiepskim stanie, a 2/3 elewacji wymagało naprawy.

Wieża wodna we Fromborku jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. W 1571 roku zainstalowano tam system wodociągowy, za pomocą którego dostarczano wodę na pobliskie Wzgórze Katedralne. Teraz na wieży wodnej jest usytuowany punkt widokowy, z którego widać m.in.: archikatedrę, pomnik najbardziej znanego mieszkańca Fromborka Mikołaja Kopernika, Stare Miasto i Zalew Wiślany. Widać z niej także port, do którego w sezonie turystycznym przypływają statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej. W wieży znajduje się informacja turystyczna, galeria z pamiątkami i kawiarnia.

ali/ ls/ bk/