"Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew, zalesiając 54 tys. hektarów. Postanowiła się do tego włączyć Fundacja Ekologiczna ARKA, zachęcając, aby wszyscy starali się sadzić drzewa i krzewy w swoim otoczeniu" - powiedziała PAP rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

"Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na ziemi, pochłaniają ogromne ilości CO2, łagodzą efekt cieplarniany. Wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby, przeciwdziałają powodziom i suszom" - podkreśliła Malinowska.

Dodała, że sadzonki drzew, z których układana była liczba 500 000 000, są następnie rozdawane przechodniom.

We wtorek, 17 kwietnia kampania promująca sadzenie drzew rozpocznie się w Bydgoszczy, a w kolejnych dniach w Łodzi, we Wrocławiu i Katowicach. Wspólna akcja ekologów z leśnikami jest organizowana po raz pierwszy.

Z danych Lasów Państwowych wynika, że od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. To tyle, ile wynosi powierzchnia województwa lubelskiego. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to 29,2 proc.

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Rosną one na obszarze 9,1 mln ha. Większość stanowią lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. (PAP)

ska/ je/