Czynnikami kształtującymi rynek w 2017 roku będą głównie podwyższenie wkładu własnego do kredytu na mieszkanie (20% od stycznia 2017 r.) oraz wyhamowanie programu MdM po drugim kwartale przyszłego roku.

- W mijającym roku największy udział w strukturze klientów miały młode rodziny i single. Obie grupy aktywnie korzystały z rządowych dopłat do wkładu własnego. Ten program przestanie jednak funkcjonować w niedługiej perspektywie – ocenia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development. – Jednocześnie możemy się spodziewać wysokiej aktywności klientów lokujących kapitał w nieruchomościach z intencją ich późniejszego wynajęcia. Oczywiście przy założeniu, że oprocentowanie lokat bankowych utrzyma się na niskim poziomie.

Wzrośnie więc znaczenie nieruchomości jako sposobu na lokowanie majątku. Będzie to tym atrakcyjniejsze, im więcej mieszkańców będzie napływało do największych miast Polski.

Czego w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy będą oczekiwali nabywcy nieruchomości?
– Osoby przeznaczające większą sumę środków na zakup mieszkania w naturalny sposób przykładają uwagę do tego, czy deweloper w standardzie oferuje nowoczesne rozwiązania technologiczne – mówi Mikołaj Pertek, ekspert rynku deweloperskiego w Fibaro – W taką kategorię bardzo dobrze wpisują się systemy smart home. Jak dodaje, systemy domów inteligentnych cieszą się zainteresowaniem zarówno nabywców, jak i deweloperów: - Inwestorzy wykorzystują systemy smart home jako efektywny element promocji, ale też wielu klientów o nie pyta. W naszej ocenie ten trend będzie miał charakter rosnący – mówi ekspert Fibaro.

W podobnym tonie wypowiada się Bartosz Wrzesiński z Tefra House, firmy deweloperskiej realizującej rodzinne osiedla na terenie Wielkopolski: - Obserwujemy, że z roku na rok rośnie świadomość klientów na temat tego, czym jest inteligentne mieszkanie i jakie korzyści oferuje. W trakcie prezentacji nieruchomości każdy nabywca wykazuje jakąś wiedzę w tym temacie. W przyszłym roku trend na rozwiązania z kategorii Internetu Rzeczy z pewnością zawita w jeszcze większej liczbie nowych inwestycji – dodaje.

Kto będzie takimi rozwiązaniami najbardziej zainteresowany? – Ludzie świadomi płynących z nich korzyści, nastawieni na praktyczne rozwiązania. Inteligentne mieszkanie nie jest bowiem traktowane jako gadżet, ale jako dodatkowe zabezpieczenie nieruchomości lub sposób na wypracowanie pewnych oszczędności – podsumowuje Bartosz Wrzesiński.

Eksperci zgodnie przyznają, że niezmiennymi kryteriami wyboru mieszkania w 2017 roku pozostaną lokalizacja, cena oraz metraż.

Źródło: FIBARO