Zgodnie z przedstawionymi przez Dziennik Gazetę Prawną informacjami, Agencja Rozwoju Przemysłu dofinansuje w najbliższym czasie zagrożone upadkiem firmy Polimex-Mostostal i PBG.


W duże lepszej sytuacji jest spółka Polimex-Mostostal, która jak informuje Dziennik Gazeta Prawna pieniądze otrzyma z pominięciem procedury pomocy publicznej. Szacuje się, że firma budowlana już we wrześniu dostanie 160 mln zł pożyczki pomostowej. ARP potrzebne fundusze pozyska ze środków komercyjnych pod zastaw akcji spółek zależnych Polimexu-Mostostal tj. Sefako i Energomontaż-Północ Gdynia (ich wartość to około 200 mln zł). W przypadku braku zwrotu pożyczki agencja skorzysta z możliwości zamiany wierzytelności na akcje.

Polimex-Mostostal potrzebuje zastrzyku gotówki by odzyskać płynność i uruchomić kontrakty energetyczne w Opolu i Kozienicach (ich wartość to ponad 14 mld zł). Z tego powodu coraz częściej się mówi o nowym inwestorze strategicznym budowlanego potentata. Choć żadne oficjalnie deklaracje jeszcze nie padły, informator Dziennika Gazety Prawnej sugeruje, że pieniądze może wyłożyć rosyjski koncern VIS Construtcion Group, który oferuje 600 mln zł.

Szansa na ratunek nie ma już raczej pogrążona w długach PBG. Po nieudanej próbie poszukiwania inwestora, który wykupiłby połowę jej udziałów, firma ogłosiła upadłość. Ewentualna pomoc dla PBG uzależniona jest od przekazania agencji kompletu wymaganych dokumentów, w tym wyników za I półrocze. Roma Sarzyńska, rzecznik ARP obiecuje, że agencja rozpatrzy wniosek w ciągu trzech tygodni, jednak przypomina, że zgodę na pomoc dla spółki będzie musiał wyrazić również UOKiK i Komisja Europejska.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna