Sprawdzanie dokumentów tożsamości

Jak podkreślają eksperci z agencji nieruchomości Metrohouse wynajem nieruchomości należy do mniej bezpiecznych operacji na rynku nieruchomości. Aby wynająć dom lub mieszkanie wystarczy zwykła umowa cywilnoprawna sporządzona pomiędzy stronami bez udziału notariusza. Możliwość sporządzania dokumentu w taki sposób jest ułatwieniem, które jednak może być wykorzystywane w celu popełnienia przestępstwa. „Najpopularniejsze przestępstwa w branży nieruchomości, z wykorzystaniem dokumentów tożsamości, to m.in. wynajem mieszkań na cudze nazwisko w celu kradzieży dobytku, unikania płacenia czynszu, uruchomienie „tymczasowego” Call Center czy agencji towarzyskiej albo nawet produkcji i dystrybucji narkotyków. Zdarza się także nielegalny podnajem mieszkania wielu osobom w tym samym czasie” - mówi Grzegorz Kondek, dyrektor marketingu z Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

W akcji agencji nieruchomości Metrohouse „Bezpieczny wynajem” właściciel lokalu ma możliwość sprawdzenia dokumentów potencjalnego najemcy w Systemie dokumenty zastrzeżone, który prowadzi Związek Banków Polskich. To system zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów, który chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. W Centralnej Bazie Danych Systemu DZ znajduje się informacja o ponad 800.000 zastrzeżonych dokumentów (m.in. dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy). Jak mówi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse, w praktyce jest to prosta operacja. Dokumenty potencjalnego najemcy są sprawdzane w Systemie dokumenty zastrzeżone jeszcze przed podpisaniem umowy najmu. Dla właściciela mieszkania oznacza to możliwość sprawdzenia, czy dokument tożsamości, którym posługuje się kontrahent nie został wcześniej zgubiony lub skradziony, a więc czy najemca jest tą osoba, za którą się podaje.

Sprawdzenie rzetelności finansowej

Dodatkowo każdy wynajmujący powinien sprawdzić swojego najemcę przez weryfikację jego rzetelności finansowej. Wystarczy poprosić go o przedstawienie swojej historii kredytowej w postaci raportu z Biura Informacji Kredytowej, który każda osoba może pobrać w Biurze Obsługi Klienta BIK. W ten sposób wynajmujący może mieć pewność, że przyszły najemca jest rzetelnym uczestnikiem rynku finansowego i można mu zaufać. Raport z BIK jest swoistą wizytówką rzetelności i odpowiedzialności. „Wzorem biur kredytowych w innych krajach raporty o osobie mogą być wykorzystywane jako świadectwo rzetelności zarówno w transakcjach bankowych jak i pozabankowych. Np. w Niemczech, legitymując się raportem z biura kredytowego, można wykazać się swoją wiarygodnością właśnie podczas wynajmu lokalu mieszkalnego lub usługowego. Taka praktyka stała się tam już normą. Tak powinno być również w Polsce. Na pewno pomoże to zminimalizować ryzyko w tego typu transakcjach” – mówi dr Mariusz Wyżycki, wiceprezes BIK SA. Pozytywną historię kredytową w BIK należy traktować świadomie, jako bardzo ważny argument w relacjach najemca – wynajmujący, ale również w innych sytuacjach życiowych.

Przy wynajmowaniu mieszkania bardzo istotne mogą być również informacje gromadzone przez firmę InfoMonitor BIG S.A., który prowadzi Centralną Ewidencję Dłużników i gromadzi dane o przeterminowanych zobowiązaniach konsumentów oraz przedsiębiorców ze wszystkich sektorów gospodarki.
Informacja o zadłużeniu potencjalnego klienta lub kontrahenta (dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców) to bardzo istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o nawiązaniu współpracy – także w zakresie wynajmu nieruchomości. „Minimalizowanie ryzyka podjęcia współpracy z nierzetelnym płatnikiem poprzez sprawdzanie kontrahentów w BIG, jest jedną z kluczowych informacji dla właściciela wynajmowanego mieszkania czy biura. Ta wiedza może skutecznie chronić przed naprawdę dotkliwymi stratami finansowym” - mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes, InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Celem akcji Metrohouse „Bezpieczny Wynajem” jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji w obrocie nieruchomościami (zarówno wynajmu jak i sprzedaży) poprzez upowszechnianie i promowanie korzystania z usług tych pośredników, którzy przy transakcjach gwarantują swoim klientom dostęp do największych i najbardziej wiarygodnych baz informacji o zobowiązaniach w Polsce. Patronami akcji „Bezpieczny Wynajem” są: Związek Banków Polskich, Biuro Informacji Kredytowej, Centrum Informacji Gospodarczej, InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA.