W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Krakowie ( o ponad 14 proc.), Warszawie (o ok. 12 proc.) oraz Białymstoku (o prawie 10 proc.). Największe spadki były w Gdyni (o 11,8 proc.).

W porównaniu z sierpniem transakcyjne ceny lokali najbardziej wzrosły w Toruniu - o 2,6 proc., a najbardziej spadły w Gdyni - o 2,3 proc.

Z informacji Open Finance i Home Broker wynika, że wzrosła liczba transakcji na rynku mieszkań. W ostatnich trzech miesiącach było ich o 30 proc. więcej niż od stycznia do marca tego roku.

Analityk Home Broker Marcin Krasoń podkreślił, że poprawa sytuacji na rynku nieruchomości to efekt m.in. obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. "Niskie stopy procentowe to atrakcyjnie oprocentowane kredyty i nieatrakcyjnie oprocentowane lokaty. Mamy więc z jednej strony grupę klientów, których do inwestycji w nieruchomości zachęca tanie finansowanie z banku, a z drugiej na rynek wchodzą osoby z gotówką w portfelu, które nie mają ochoty przedłużać lokat na 2,5 lub 3 procent" - wyjaśnił.

Zdaniem Krasonia, aktualna sytuacja na rynku nieruchomości potrwa do końca roku, a od stycznia oprócz wejścia w życie rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych" czekają nas zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Chodzi o wchodzącą w życie nową rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadzi obowiązkowy 5-proc. wkład własny do każdego kredytu hipotecznego. "To może spowodować zastój na rynku i spadek cen zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku" - podkreślił.