Spółka Fiałkowski zaoferowała 43,5 mln zł, a konsorcjum Prefabet i Rajbud - 46,9 mln zł. Komisja przetargowa sprawdzi oferty i wybierze zwycięzcę.

"Wykonawca ma za zadanie zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji dworca wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych. Sporządzi dokumentację projektową dla wszystkich branż, a także uzyska niezbędne uzgodnienia, opinie i zezwolenia, po czym przystąpi do przebudowy. Na wykonanie całości będzie miał 92 tygodnie" - poinformowała w piątek Magdalena Krzyżanowska.

Według założeń budynki dworcowe zostaną kompleksowo odnowione. Przewidziano m.in. zmianę usytuowania kas biletowych i poczekalni, poszerzenie i przedłużenie tunelu. Przebudowane zostaną również perony. Wszystkie będą zadaszone i będą miały tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociągi. Do hallu i na perony z tunelu będzie można dostać się ruchomymi schodami lub windami. Przed dworcem postanie nowa pętla komunikacji miejskiej, połączona z parkingiem.

W maju władze Torunia zawarły porozumienie z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Gdańsku w sprawie nieodpłatnego przejęcia dworca o wartości rynkowej 4,13 mln zł. Miasto otrzymało m.in. budynek główny i administracyjny, a cała infrastruktura związana bezpośrednio z ruchem pociągów pozostała w gestii kolei.

Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City" ze wsparciem środków unijnych. Program BiT City przewiduje m.in. powstanie szybkiej kolei pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem oraz powiązanie z nią komunikacji publicznej w obu miastach.