Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii aż o połowę. W dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym o pow. ok 200m2, tylko jeden okres grzewczy, to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu. Termomodernizację trzeba właściwie zaplanować by podczas jej wykonania nie popełniono błędów. Na co należy zwrócić uwagę?


Tylko materiały wysokiej jakości

Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalnie wykonanie oraz wysoka jakość izolatora. Do ocieplania metodą BSO/ETICS używa się styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Ważne, by oba produkty były wysokiej jakości, gwarantowanej pozycją i marką producenta. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna, ale styropian jest wyraźnie tańszy i łatwiejszy w montażu.

- Styropian jest materiałem izolacyjnym, którego zastosowanie jest uzasadnione w bardzo prosty sposób: zależność trwałości i funkcjonalności ocieplenia do kosztów zakupu i realizacji jest optymalna, czyli najszybciej osiągniemy zwrot zainwestowanych pieniędzy, zachowując wysokie właściwości użytkowe i estetyczne całego systemu dociepleniowego. - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Dodatkowo płyty styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i odporne na zawilgocenie, a praca z nimi nie wymaga stosowania masek, rękawic i innych środków ochrony jak to ma miejsce w przypadku prac z innymi materiałami izolacyjnymi.

Projekt, grubość i lambda

Zasada ocieplania budynków jest stosunkowo prosta. Zwracamy uwagę na grubość izolatora oraz jego najistotniejszy parametr: λ -lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza jest wartość lambdy, tym lepiej materiał izolacyjny chroni budynek przed utratą ciepła. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora, o niskiej lambdzie. Na przykład 12 cm warstwa pomarańczowego styropianu Gold o lambdzie ≤ 0,038 chroni tak samo skutecznie jak betonowy mur o grubości 380cm.

Warto, by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt planowanego ocieplenia. W przypadku domów jednorodzinnych nowobudowanych projekt uwzględnia ocieplenie, jednak w przypadku budynków modernizowanych należy o to zadbać we własnym zakresie.

System w komplecie, czyli tynki, kleje, itp.

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład tynkarski. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej.
Piękno w fakturze i kolorze@page_break@

Czołowi producenci dostarczają na rynek niemal nieograniczoną paletę kolorów tynków oraz możliwość wybierania jego faktury. Różnej granulacji tynki dostępne są w tzw. wzorach „kornik” oraz „baranek”. Profesjonaliści rekomendują wykonanie tynku o granulacji 1,5 mm, zwanej w sloganie budowlanym „półtorówką”, inne to 2 lub -3 mm, który dobrze maskuje ewentualnie drobne nierówności. Generalnie należy pamiętać, by na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy tynk w celu odnowienia możemy myć pod ciśnieniem lub na nowo malować specjalnymi farbami.

Kontrola najwyższą formą zaufania

Prace ociepleniowe wykonywane są od ponad 30 lat. Uznaje się je jako stosunkowo nieskomplikowaną robotę budowlaną. Niestety dalej można spotkać szereg rażących błędów ze strony wykonawców. Przedstawiamy zbiór żelaznych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas wykonywania ocieplenia ścian. Pomogą nam one również dopilnować ekipę wykonawców.
- Projekt ocieplenia – tak samo jak przy większym remoncie oraz fachowej robocie budowlanej, powinniśmy dysponować projektem ocieplenia
- Wyrównanie powierzchni izolowanych ścian i oczyszczenie podłoża - zapewnia łatwy i trwały montaż płyt
- Stosowanie kompletnego systemu - mówiąc obrazowo: zamiast składaka, w którym komponenty pochodzą od różnych wytwórców i nie zawsze są do siebie dopasowane, lepiej wybrać kompletny system zestrojony w każdym calu, gwarantuje pewną i długotrwałą izolację, rekomendowany przez uznanego producenta
- Właściwe nakładanie kleju - klej zawsze rozprowadzamy na powierzchni płyty, bliżej krawędzi tworząc swoistą klejową ramkę. W jej środku umieszczamy 3-6 równomiernych „placków”
- Przyklejanie na mijankę - płyty powinny być układane na tzw. mijankę, z przesunięciem krawędzi o połowę długości płyty
- Równomiernie ułożona siatka - elementy siatki z włókna szklanego zawsze muszą na siebie zachodzić o min 10- 15 cm
- Szlifowanie warstwy ociepleniowej - pominięcie tego elementu powoduje, że często elewacja jest nierówna
- Wypełnianie łączeń płyt izolacyjnych - ewentualne szczeliny pomiędzy płytami wypełniamy pianką poliuretanową,
- Właściwe uszczelnianie ościeżnic - gwarancją uniknięcia mostków termicznych
- Jakość materiałów izolacyjnych - kupujemy materiały markowe, najlepiej posiadające rekomendacje i certyfikaty ITB
- Profesjonalni wykonawcy - korzystaj z poleconej ekipy remontowej bądź z własnych umiejętności – jeśli masz doświadczenie
- Przestrzeganie przerw technologicznych
- Właściwe warunki atmosferyczne podczas wykonywania ocieplenia