W 2017 roku na dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zarezerwował 746 mln zł. Połowa puli, o którą można było wnioskować przed rozpoczęciem 2017 roku, została w całości rozdysponowana na początku lipca 2016 roku. Teraz BGK odblokował drugą część środków.

Zdaniem eksperta zainteresowanie dofinansowaniem jest bardzo duże. Jeżeli utrzyma się na obecnym poziomie, środki na 2017 rok wyczerpią się nawet w kilka dni. Z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć. Choć pula pieniędzy z MdM na 2017 rok została dopiero otwarta, wielu klientów już w zeszłym roku rozpoczęło kompletowanie wymaganych dokumentów. Dzięki temu mogli zdecydowanie wcześniej uruchomić całą machinę kredytową – mówi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expander.

Z takiej możliwości skorzystali między innymi klienci poznańskiego osiedla Red Park. Pod koniec 2016 roku zauważyliśmy zwiększone o 30% w stosunku do I półrocza u.br. zainteresowanie lokalami dostępnymi w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Klienci zdawali sobie sprawę, że dofinansowanie pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć na przykład na wykończenie mieszkania – mówi Roma Peczyńska, marketing manager poznańskiego Red Parku.

Zdaniem ekspertów szybkie zakończenie przyjmowania wniosków na 2017 rok doprowadzi do wzrostu liczby zainteresowanych mieszkaniami z dofinansowaniem z 2018 roku. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży inwestycji Alpha Park.

Po wyczerpaniu środków nic nie zmieni się w kwestii nieruchomości premium, które z racji niskiego limitu programu Mieszkanie dla Młodych, nie kwalifikowały się do rządowego dofinansowania. Deweloperzy oferujący soft lofty i apartamenty w inny sposób przekonują do swojej oferty.

Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało do końca 2018 roku.

Źródło: RED Real Estate Development