Analitycy radzą uważać przy inwestycjach w akcje spółek z segmentu budownictwa mieszkaniowego i uzależnionych od inwestycji przedsiębiorstw.
Ciągle widzę perspektywę wzrostu cen akcji wybranych firm reprezentujących branżę budowlaną. Poprawy wyników i dynamiki przychodów spodziewam się między innymi w segmencie infrastrukturalnym, energetycznym, chemicznym oraz ekologicznym, związanym z ochroną środowiska - mówi GP analityk rynku budowlanego jednego z największych krajowych biur maklerskich.
I mimo że wskaźniki, przy jakich notowany jest sektor budowlany są w porównaniu z innymi wysokie, ocenia, że branża jest wyceniana rozsądnie. Wyższa wycena związana jest m.in. z perspektywą wzrostu wyników spółek, podczas gdy w innych branżach spodziewane jest pogorszenie, oraz niższych wydatków kapitałowych, jakie są konieczne do prowadzenia działalności, co przekłada się na wyższe niż w przypadku innych firm wskaźniki.
Wg analityków obecnie sytuacja w branży działa na korzyść firm specjalizujących się m.in. w budownictwie związanym z ochroną środowiska, za to zastój panuje w budownictwie drogowym, gdzie brakuje zasad oceny wpływu inwestycji na środowisko i przetargów.
Większe firmy budowlane z tego segmentu ciągle zdobywają nowe kontrakty, spada jednak dynamika ich pozyskiwania i w najbliższych miesiącach można spodziewać się spadku marż założonych w nowych kontraktach mieszkaniowych. Utratę części potencjalnych kontraktów mieszkaniowych mogą pomóc im zrekompensować inwestycje w segmencie handlowym, biurowym oraz hotelowym.

źródło: Gazeta Prawna, 12 sierpnia 2008 r.