"Obecnie nie można mówić o jednolitej tendecji zmian cen nieruchomości w poszczególnych miastach. W Warszawie i Krakowie kupujemy coraz droższe mieszkania, a w Trójmieście ceny lokali systematycznie spadają" - powiedział PAP Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse.

Z analizy wynika, że w kwietniu średnie transakcyjne ceny mieszkań używanych wzrosły w Krakowie o 5 proc. wobec marca br. do 5 tys. 769 zł. W Łodzi i w Warszawie było to odpowiednio: 3 tys. 449 zł (wzrost o 2,9 proc.) i 7 tys. 215 zł (wzrost o 2,8 proc.).

Według raportu największe spadki cen transakcyjnych odnotowano w Gdyni oraz we Wrocławiu. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono 4 tys. 837 zł oraz 4 tys. 828 zł, co oznacza spadek cen mieszkań w tych miastach odpowiednio o 5 proc. i 3,8 proc.

"Z kwietniowego raportu wynika, że Polacy kupują coraz większe mieszkania. Na przykład w Krakowie średni metraż nabywanego lokalu wynosi prawie 60 metrów kwadratowych, czyli o 7 metrów więcej niż rok wcześniej" - podkreślił Jańczuk.