Przełomowy rok dla gruntów inwestycyjnych

Rok 2014 r. jest wyjątkowo korzystny dla gruntów inwestycyjnych. Inwestorzy nabywają nieruchomości gruntowe pod zabudowę biurową, handlową, mieszkaniową i przemysłową. Według prognoz firmy Colliers mogą na nie wydać nawet 1,8 mld zł.

Największym rynkiem deweloperskim w kraju jest cały czas stolica, gdzie ma miejsce 70% transakcji. Jednak inwestorzy coraz częściej zwracają również uwagę na inne duże miasta, jak Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Kraków. W miastach najczęściej inwestuje się w segment mieszkaniowy, poza aglomeracjami w magazyny.

– Na początku roku pojawił się nowy trend w tym segmencie. Inwestycje w grunty nie pod konkretny projekt czy konkretnego inwestora, ale bardziej spekulacyjne. Zakupy dokonywane są na etapie początkowym i następnie grunt przygotowywany jest pod wybranego później inwestora. Wcześniej inwestorzy nie realizowali tego typu transakcji. - mówi Emil Domeracki, starszy specjalista w Grupie Usług Inwestycyjnych w Colliers International.

Dobra koniunktura dla rynku gruntów inwestycyjnych powinna się utrzymać co najmniej przez najbliższe 12-18 miesięcy, co powinno przyciągnąć do Polski zagranicznych inwestorów.

Opracowanie: Wanda Pszczółkowska

Źródło: www.biznes.newseria.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 20 sierpnia 2014 r.