Realizacja projektu Kolei Metropolitalnej pochłonie około 700 milionów złotych i z pewnością zapisze się w historii województwa pomorskiego jako wielkie wydarzenie. Tak duża inwestycja niesie ze sobą równie duże zmiany.Kolej łączy ludzi z miastem

Pomorska Kolej Metropolitalna połączy Gdańsk i Gdynię z lotniskiem w Rębiechowie, ale to dopiero początek korzyści. Kolej pozwoli mieszkańcom peryferyjnych dzielnic Trójmiasta szybko dotrzeć do centrum i stanie się ekonomiczną alternatywą dla samochodów. Nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę z tego, jaki rozmach ma ten dofinansowywany przez UE projekt: docelowo Pomorska Kolej Metropolitalna ma posiadać także połączenie z Kaszubami. Przedstawiciele PKM podkreślają, że główną zaletą nowego środka transportu będzie szybkość. Przykład? – Kolej umożliwi dotarcie ze stacji Gdańsk-Wrzeszcz na lotnisko w Rębiechowie w ciągu zaledwie 18 minut. Żaden inny środek transportu nie dojedzie tam tak szybko – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. – Szacujemy, że w pierwszych latach z Kolei korzystać będzie od 6,5 do 10,5 mln osób rocznie, wszystko zależy od tego w jakim stopniu PKM będzie zintegrowana z innymi środkami komunikacji publicznej – tłumaczy T. Konopacki. Nowa jakość dla transportu publicznego to nie jedyna korzyść. Kolej Metropolitalna pozytywnie wpłynie też na.... rynek mieszkaniowy. Dlaczego?


PKM podniesie wartość mieszkania

Dogodne połączenie z centrum miasta to niekwestionowana zaleta nieruchomości. Wyczekiwana przez mieszkańców trójmiasta Pomorska Kolej Metropolitalna będzie stanowiła spore ułatwienie w dojeździe do centrum, to zaś pozwala zakładać, że wartość mieszkań, nawet tych położonych na obrzeżach miasta, relatywnie wzrośnie. Łatwiej będzie też znaleźć nabywców na mieszkania z których można sprawnie przedostać się do serca miasta. Kolej Metropolitalna to także gratka dla inwestorów – rodzaj zielonego światła i promesa dla powodzenia ewentualnych inwestycji - wzrośnie liczba miejsc w których będzie się opłacało inwestować. – Klienci przywiązują dużą wagę do lokalizacji ich przyszłego mieszkania i uważnie analizują jakie możliwości daje im pobliski transport publiczny – mówi Małgorzata Jabłońska z PBG Erigo. – Jako deweloper uwzględniamy ich oczekiwania i wybierając miejsce pod inwestycje szukamy terenów rokujących dobre skomunikowanie z centrum miasta. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy na inwestycję w dzielnicy Jasień – dodaje Jabłońska.


Źródło: PBG Erigo