Podsumowanie 2013 r. - deweloperzy zadowoleni

Dane sprzedażowe publikowane przez deweloperów dotyczące ostatniego kwartału 2013 r. są najlepsze od wielu lat. Wyniki za cały ubiegły rok również prezentują się bardzo dobrze. Nie dziwi więc fakt, iż z wypowiedzi przedstawicieli branży przebija głównie optymizm.

Analizie poddane zostały wyniki sprzedażowe deweloperów giełdowych oraz nienotowanej na giełdzie spółki Atal (najnowszych danych nie podała jeszcze spółka Murapol). Łącznie w ciągu 2013 r. sprzedali oni 9121 mieszkań.

O poprawie sytuacji świadczy m.in. fakt, iż aż cztery spółki przekroczyły pułap 1 000 mieszkań sprzedanych w ciągu całego roku. W 2012 r. wynikiem takim mogły pochwalić się jedynie dwie firmy. Miniony rok okazał się bardzo udany dla Robyga. Omawiana spółka zdetronizowała bowiem Dom Development na pozycji lidera pod względem liczby sprzedanych mieszkań. Oprócz tych dwóch wymienionych spółek w 2013 r. jeszcze Atalowi i Polnordowi udało się znaleźć nabywców na więcej niż 1 000 oferowanych przez nie mieszkań. Ale zdecydowana większość pozostałych deweloperów również nie mogła narzekać na miniony rok. W porównaniu do 2012 r. niemal wszystkie odnotowały dwucyfrowe wzrost sprzedaży. Najmniejszy, ledwo przekraczający 10% wzrost sprzedaży był udziałem J.W. Construction. Najbardziej spektakularny został odnotowany w spółce Marvipol, gdzie sprzedaż wzrosła w ujęciu rocznym o niemal 83%.

Miniony rok nie dla wszystkich okazał się jednak udany. Spółka Wikana sprzedała o połowę mniej mieszkań niż rok wcześniej. Ale to i tak nic wobec ogłoszenia przez sąd z początkiem br. upadłości jednego z największych deweloperów, grupy Gant Development. Komentując wyniki sprzedażowe za ubiegły rok przedstawiciele poszczególnych spółek oceniali wyniki jako satysfakcjonujące. Pomimo tego większość z nich zapowiada ich dalszą poprawę w 2014 r. Wśród czynników mających pomóc w realizacji takich planów najczęściej wskazywano nowe inwestycje wprowadzone ostatnio na rynek, lub takie, które zostaną wprowadzone do sprzedaży w najbliższych miesiącach. Mają one odpowiadać obecnie zgłaszanemu popytowi. Optymistycznie oceniano również perspektywy gospodarki. Część deweloperów dalszą poprawę swoich wyników sprzedażowych wiąże także z rozpoczętym programem Mieszkania dla Młodych, a także liczy na zainteresowanie swoimi mieszkaniami przedstawicieli Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Źródło: inf. pras. Emmerson S.A., Jarosław Skoczeń, stan z dnia 14 stycznia 2014 r.

Data publikacji: 14 stycznia 2014 r.