Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy w następującej sytuacji wymagane będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód?

Zakład usługowy planuje odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, pochodzących tylko i wyłącznie z połaci dachowych za pomocą rynien i rur spustowych do ziemi na terenie należącym do zakładu. Naszym zdaniem, pomimo że wody pochodzące z połaci dachowej nie są ściekami w myśl przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. i traktuje się jako "umownie czyste", to opisane sytuacje nie mieszczą się w katalogu powszechnego i zwykłego korzystania z wód (art. 34 i 36 pr. wod.).

Czy słuszne jest stanowisko, że katalog działań obejmujących szczególne korzystanie z wód wymieniony w art. 37 pr. wod. nie jest katalogiem zamkniętym, a użycie przez ustawodawcę sformułowania "w szczególności" w powoduje, że przedstawione powyżej działanie, tzn. odprowadzanie wód opadowych i roztopowych pochodzących z powierzchni dachu, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód?


Odpowiedź:

Opisanej sytuacji, która odnosi się do wód opadowych pochodzących z połaci dachowych obiektu usługowego, nie należałoby postrzegać jako wprowadzania zanieczyszczonych wód opadowych do środowiska, czyli ścieków o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c pr. wod.


W obecnym stanie prawnym wody z dachów są bowiem traktowane jako umownie czyste, które nie mieszczą się w kategorii ww. ścieków opadowych. Takie podejście wynika z faktu, że połaci dachowych obiektów budowlanych nie można bezpośrednio utożsamiać z nawierzchniami trwałymi, które mogą znajdować się na powierzchniach zanieczyszczonych terenów wymienionych w cytowanym przepisie. Jednakże fakt, że nadmiar wód opadowych zabierany jest z dachu budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będzie miał znaczenie przy przyporządkowywaniu tej czynności do danego rodzaju korzystania z wód. Według mnie nie będzie to korzystanie zwykłe, o którym mowa w art. 36 ust. 1-2 pr. wod., czyli związane z funkcjonowaniem własnego gospodarstwa domowego, tylko szczególne, czyli wiążące się z uzyskaniem pozwolenia w omawianym zakresie.

Przepisy art. 37 pr. wod. wymieniają rodzaje korzystania z wód, które zostały zaliczone do szczególnego korzystania, czyli wymagającego uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 122 pr. wod. Katalog wymiennych rodzajów szczególnego korzystania z wód faktycznie nie jest zbiorem zamkniętym, co oznacza, że wszystko co stanowi korzystanie z wód, a wykracza poza korzystanie powszechne (art. 34 pr. wod.) lub zwykłe (art. 36 pr. wod.), będzie stanowiło szczególne korzystanie.

Reasumując, oceniam, że opisywana sytuacja będzie wymagała przeanalizowania z punktu widzenia szczególnego korzystania z wód, czyli takiego, które wiąże się z posiadaniem pozwolenia wodnoprawnego wydawanego na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.