Nowe obiekty wpisane do rejestru zabytków

Do rejestru zabytków w województwie mazowieckim zostały wpisane ostatnio dwa obiekty: budynek stacji pomp Wodociągu Miejskiego w Radomiu oraz elewacja frontowa hali fabrycznej z zespołu dawnej Fabryki Kas Pancernych i Stalobetonowych w Warszawie.

Budynek stacji pomp Wodociągu Miejskiego z lat 1926-28 przy ulicy 25 Czerwca w Radomiu został wzniesiony według projektu architekta Feliksa Michalskiego. Na elewacji frontowej widnieje przedwojenny napis „Stacja Pomp Wodociągu Mieyskiego”. Układ wnętrz zachował się bez zmian. W hali filtrów przetrwały w stanie pierwotnym spiralne schody z balustradą, suwnica, posadzka przedwojenna, a w części biurowej klatka schodowa. Budynek ten jest pierwszym budynkiem w Radomiu, wybudowanym w stylistyce modernizmu, o autentycznej substancji zabytkowej, bez zmian w zakresie wyglądu elewacji bryły, gabarytu i wnętrz.

Natomiast elewacja frontowa hali głównej dawnej Fabryki Kas Pancernych i Stalobetonowych Stanisław Wierzchowski i Synowie z lat 1911-13 r., położona w Warszawie przy ul. Strzeleckiej 30/32 jest jedynym elementem reprezentatywnym dla całego zespołu pofabrycznego. Ze względu na zachowany detal architektoniczny oraz wyważone proporcje, posiada ona wartość artystyczną i z tego względu objęta została ochroną konserwatorską. Jej zachowanie konieczne jest dla udokumentowania formy architektonicznej, jaka była nadawana budynkom przemysłowym na przełomie XIX i XX wieku.

Opracowała: Wanda Pszczółkowska

Źródło: www.mwkz.pl, stan z dnia 21 sierpnia 2012 r.

Data publikacji: 22 sierpnia 2012 r.