Zakończono prace nad nowelizacją Krajowego Funduszu Drogowego


Minister transportu zabrał głoś w dyskusji na temat słuszności rozbudowywania sieci fotoradarów. Nowak podkreślił, że wspólne prace z ministrem finansów nad projektem zmiany ustawy o Krajowym Funduszu Drogowym zostały zakończone.


Pieniądze z fotoradarów trafią na budowę dróg a nie do budżetu

W myśl nowelizacji wszystkie dochody z budowanego sytemu automatycznego nadzoru nad ruchem (GITD), czyli z fotoradarów, zasilą budowę dróg czyli Krajowy Fundusz Drogowy. - Liczę na to, że to zamknie tę pustą dyskusję o tym, iż celem budowania systemu fotoradarowego w Polsce był cel zasilenia budżetu. Te pieniądze w stu procentach zasilą Krajowy Fundusz Drogowy, z którego budujemy nowe drogi i autostrady, przekonywał Nowak.


System bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga wsparcia

Minister wyraził nadzieję, że jego deklaracja przywróci dyskusję na właściwe tory. Rozważyć należy jak zmniejszać liczbę zabitych na drogach, jak wspierać system bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak wdrażać w życie Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który zakłada cztery główne elementy: inżynierię, nadzór, edukację i ratownictwo, wyjaśnił Nowak.


Będąca efektem wspólnych prac z ministerstwem finansów nowelizacja trafi do sejmu w przyszłym tygodniu. Nowak podkreślił, że chciałby żeby pieniędzy z fotoradarów było jak najmniej, a najlepiej zero, gdyż oznaczałoby to, że nie łamiemy przepisów i coraz mniej ofiar będzie naszych drogach.

Źródło: transport.gov.pl