Sejm uchwalił w piątek ustawę o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Państwo będzie pomagało młodym w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tylko z rynku pierwotnego.

Szef resortu transportu ocenił, że MdM to - obok przedłużenia urlopów macierzyńskich i przedszkoli za złotówkę - trzeci element programu prorodzinnego przygotowanego przez rząd.

"Po raz pierwszy przygotowujemy program rządowy, gdzie młodzi ludzie nieposiadający dzieci otrzymają 10 proc. dopłaty do kredytu, a posiadający jedno lub więcej dzieci - 15 proc." - podkreślił. Dodał, że nowością na skalę europejską jest to, że jeżeli w ciągu pięciu lat od uzyskania kredytu w nowym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rząd dopłaci jeszcze dodatkowe 5 proc. wartości kredytu.

Nowak zaznaczył, że po raz pierwszy rząd dopłaca do samego kredytu, a nie odsetek. "To bardzo wymiernie poprawi zdolność kredytową młodych ludzi" - powiedział. "Dopłacamy na wejściu nie bankom, ale ludziom" - dodał.