Komunikację rowerową wybiera 6% naszych rodaków, 10% dociera pieszo, a 34% osób dojeżdża do pracy samochodem prywatnym bądź służbowym. Badania Pulsu Biznesu natomiast potwierdzają, że nie chcemy dojeżdżać daleko do biura i blisko połowa Polaków poszukując pracy nie zamierza podejmować jej w większej odległości niż 15 km od miejsca zamieszkania. Deweloperzy dostosowują się do preferencji pracowników odpowiednio lokując swoje inwestycje oraz zapewniając odpowiednie parkingi.


Ze względu na fakt, że aż połowa pracowników wybiera dojazd publicznymi środkami transportu, biurowiec powinien być usytuowany tak, aby zapewnić jak najłatwiejszy dojazd komunikacją miejską. Dlatego istotne jest ulokowanie go w pobliżu linii tramwajowych oraz autobusowych. Niejednokrotnie pracodawcy uzgadniają z miejscowymi przewoźnikami utworzenie nowych linii, bezpośrednio dla swoich pracowników.


Niektórzy deweloperzy idą o krok dalej. W łódzkim kompleksie Park Biznesu Teofilów, poza lokalizacją blisko przystanków komunikacji miejskiej, zostanie zapewniony transport autobusowy dla pracowników poza standardowymi godzinami pracy.


Badania pokazują, że jedna trzecia osób zatrudnionych w Polsce wybiera transport samochodowy. Nowoczesne biurowce powinny zapewniać pracownikom zmotoryzowanym odpowiedniej wielkości parking. Liczba miejsc parkingowych jest uzależniona od wielkości biurowca oraz od jego lokalizacji. Współczynnik miejsc parkingowych budynków zlokalizowanych w centrum miasta z jest reguły nie mniejszy niż 1:100, czyli na nie więcej niż 100 m2 powierzchni biurowej powinno przysługiwać jedno miejsce postojowe. Biurowce znajdujące się poza centrum miasta charakteryzują się współczynnikiem od 1:70 do 1:90. Natomiast centra biznesu usytuowane poza granicami miast regionalnych powinny dysponować liczbą miejsc o współczynniku zbliżonym do 1:50. Poza liczbą miejsc, dużym udogodnieniem dla pracowników jest rodzaj parkingu. Najwygodniejszą formą są parkingi podziemne z kontrolą dostępu, gdyż poza ochroną pojazdów pracowników zapewniają szybsze dotarcie do biura oraz zabezpieczają przed działaniem czynników atmosferycznych.


Łukasz Maciak
Dyrektor Inwestycji Komercyjnych Funduszy Nieruchomości Arka
Inwestor Parku Biznesu Teofilów