W przeciwieństwie do pracowników, których składka emerytalna jest uzależniona od wysokości przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia, przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania stałej składki na ubezpieczenie emerytalne. W 2016 r. minimalna składka emerytalna dla właścicieli firm wynosi 474,92 złotych. W naszym kraju funkcjonują blisko 2 miliony mikro i małych przedsiębiorstw, których właściciele w przyszłości będą otrzymywać bardzo niskie świadczenia emerytalne.
Dowiedz się więcej z książki
Prawo do emerytury. Komentarz do ustaw z orzecznictwem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


 
 
"Emerytura przedsiębiorcy w dużym stopniu zależy od niego samego. Można opłacać wyższą składkę emerytalną niż ustawowe minimum, jednak większość przedsiębiorców nie decyduje się na taki krok. Wynika to głównie z obawy przed tym, że finalna wartość emerytury, nawet w przypadku opłacania zdecydowanie wyższych składek, może nadal być niska i nieadekwatna do kwot, jakie zostały wpłacone jako „nadwyżka”. Według prognoz, emerytura przedsiębiorców, którzy opłacają najniższą składkę, za kilka lat będzie o kilkanaście procent niższa niż obecnie. Właściciele firm, którzy w wieku emerytalnym nie będą chcieli pracować, powinni wspomóc się dostępnymi na rynku narzędziami, które pomogą im zebrać odpowiedni kapitał.” – komentuje Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason TFI SA.
Od kilku lat możemy skorzystać z dwóch produktów emerytalnych, które powstały z myślą o gromadzeniu kapitału i polepszeniu naszego poziomu życia na emeryturze. Takimi rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Ze względu na możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, IKZE jest niezwykle praktycznym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości obniżenia wysokich podatków.
Z ulgi podatkowej należnej z IKZE mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem według stawek 18%, 32% oraz według stawki liniowej - 19%. Wartość ulgi w 2016 roku może wynieść odpowiednio do 875,88 zł, 1 557,12 zł lub 924,54 zł. Jedyną wadą IKZE jest to, że w ciągu roku możemy wpłacić na nie oszczędności tylko do określonej kwoty. Z roku na rok ich limit jest nieznacznie podnoszony - od nowego roku kalendarzowego wynosi on 4 866 zł na 2016 rok. Jeżeli będziemy odkładać na IKZE równowartość bieżącej maksymalnej kwoty na IKZE przez 35 lat (405 zł miesięcznie), to dodatek do naszej emerytury może wynieść nawet ponad 2 500 złotych" – dodaje Karina Trafna z Legg Mason TFI SA.
 
Źródło: www.leggmason.pl/ikze