„Odnotowujemy teraz znaczne spadki podstawowych stawek ofertowych nie tylko w Centrum Warszawy, ale również w pozostałych dzielnicach, jak też innych miastach regionalnych. Szacujemy, że od czasu, gdy czynsze osiągały najwyższy pułap, czyli od połowy 2008 r., najwyższe stawki zostały obniżone średnio o 20 - 25% w Centrum oraz 10 - 15% w pozostałych lokalizacjach w stolicy” – głosi raport. Spowolnienie ekonomiczne zdecydowanie zahamowało popyt na nowe powierzchnie biurowe i spowodowało wzrost ilości pustostanów w budynkach istniejących oraz tych w budowie.

Jednocześnie jest to najbardziej korzystny czas dla najemców, którzy zmuszeni są do poszukiwania nowego biura. Deweloperzy znacznie bardziej skłonni są do negocjacji, do oferowania większych zachęt i upustów, zwłaszcza w budynkach będących jeszcze na etapie budowy. Okazją mogą być również oferty podnajmu, które coraz częściej pojawiają się na rynku.

„Najprawdopodobniej największe spadki mamy już za sobą. Przewidujemy, że do końca 2009 r. zanotujemy jeszcze kolejne obniżki, jednakże nie powinny one być aż tak drastyczne, jak to miało miejsce do tej pory. W średnim okresie czasu, takie unormowanie się cen niewątpliwie będzie miało korzystny wpływ na rynek zarówno najmu, jak też inwestycyjny w Polsce, która w porównaniu do innych krajów stawała się coraz mniej konkurencyjna” – powiedział Charles Wardroper, dyrektor zarządzający w firmie CB Richard Ellis w Polsce.

W najdroższej lokalizacji świata, w centrum Tokio, za metr kwadratowy biura trzeba zapłacić ponad 124 euro. Na kolejnych miejscach znajdują się londyński West End (około 116 euro za mkw.), Moskwa (około 115 euro za mkw.) oraz Centralny Obszar Biznesu w Hong Kongu (ponad 100 euro za mkw.). W czołówce najdroższych biur na świecie, znalazły się również inne europejskie miasta - Paryż (około 77 euro za mkw.), londyńska dzielnica City (ponad 70 euro za mkw.) oraz zamykający pierwszą dziesiątkę Dublin (około 63 euro za metr). Najbardziej dynamiczny wzrost czynszów w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano w Marsylii (Francja), Perth (Australia) i Charlotte (USA). Natomiast największy spadek czynszów zaobserwowano w Singapurze, Nowym Jorku (USA) i Hong Kongu.

CB Richard Ellis Research zajmuje się m.in. pośrednictwem w wynajmie i sprzedaży powierzchni biurowych. W omawianym raporcie „50 najdroższych lokalizacji świata – wynajem powierzchni biurowej” czynsze najmu podane są w euro za m. kw. miesięcznie, włączając opłaty dodatkowe oraz lokalne podatki