Resort transportu odniósł się do dzisiejszej konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Ministerstwo podkreśliło, że budowa Południowej Obwodnicy Warszawy jest priorytetem i będzie zrealizowana.
 

 

Jarosław Kaczyński wprowadza opinię publiczną w błąd. Celowe okłamywanie opinii publicznej lub niekompetencja prezesa PiS powodują dezinformację w sprawie budowy POW i Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW), czytamy na stronie ministerstwa.


Pierwsze przetargi jeszcze w tym roku

Resort przypomniał, że w trakcie konferencji prasowej 26 września br. Premier Donald Tusk oraz Minister Sławomir Nowak przedstawili pełną i szczegółową informację dotyczącą planów realizacji tych inwestycji oraz wskazali, że dla POW przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.
 

Południowa Obwodnica Warszawy jest ciągiem drogi S2 i jako taka musi być wpisana w docelowym Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 oraz w Załączniku nr 5 do obecnego Programu. W związku z tym, by moc szybko ogłosić przetargi na budowę POW, MTBiGM proceduje zmianę Załącznika nr 5. Projekt budowy POW będzie wpisany jako inwestycja do realizacji do nowelizowanego załącznika nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Zatem wszelkie spekulacje o niewpisaniu projektu do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015 r. do załącznika nr 6 (program obwodnicowy) i sugerowanie tym samym braku planów w zakresie zabezpieczenia środków na realizację są celową manipulacją, argumentuje resort.

Ponadto od momentu uchwalenia w styczniu 2011 roku Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015 Południowa Obwodnica Warszawy zawsze była w nim ujęta jako projekt do realizacji po 2013 r. Zeszłotygodniowa decyzja o skierowaniu na jej realizację środków oraz prace nad wprowadzenie tej inwestycji do załącznika nr 5 PBDK umożliwią ogłoszenie postępowania przetargowego na części obwodnicy do końca 2013 roku i rozpoczęcie realizacji zgodnie z zapisami obecnego programu.Południowa Obwodnica Warszawy będzie budowana, zapewnia ministerstwo.