Ogłoszenie przetargu będzie możliwe, bo pod koniec grudnia miasto podpisało umowę w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku na unijną dotację na ten cel. Na przygotowanie terenów inwestycyjnych Szczuczyn dostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 6,5 mln zł. Wartość projektu to 9,4 mln zł - poinformował PAP burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

Miasto wykupiło już grunty, które teraz trzeba uzbroić w wymaganą infrastrukturę wodociągową, kanalizacyjną, deszczową, sieć elektryczną. Powstaną drogi dojazdowe. Prace będą prowadzone w 2014 r.

Kuczyński podkreśla, że miasto korzystało dotychczas z unijnych środków na różne cele, ale jeśli unijne pieniądze - jak mówi - "naprawdę mają coś zmienić" i zaowocować czymś konkretnym w przyszłości, to przygotowanie gruntów dla inwestorów powinno zaprocentować najbardziej. "To jest przyszłościowe" - dodaje.

Miasto już prowadzi rozmowy z kilkoma firmami, które rozważają zainwestowanie w Szczuczynie. Kuczyński poinformował, że miasto najbardziej liczy na firmy z branży spożywczej, gdyż ta dziedzina jest lokalnie najmocniejsza. Są też jednak firmy spoza województwa, które prowadzą interesy w krajach nadbałtyckich i rozważają ulokowanie swojej działalności na północy Polski.

Dodatkowym atutem do inwestowania w Szczuczynie miałoby też być to, że władze starają się aby grunty, które powstaną pod inwestycje zostały objęte podstrefą Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz Szczuczyna poinformował, że w grudniu radni tego miasta podjęli stosowną uchwałę, w której upoważniają burmistrza do prowadzenia formalnych starań o podstrefę. Odbyły się już pierwsze rozmowy z władzami Suwalskiej SSE.

Szczuczyn liczy 6,5 tys. mieszkańców. Miasto znajduje się na terenie powiatu grajewskiego, gdzie bezrobocie jest jednym z największych w regionie i wynosi około 27 proc.

Dzięki unijnym środkom dotychczas 10 samorządów z regionu przygotowało lub jeszcze przygotowuje tereny inwestycyjne. Łącznie ma powstać 95 ha takich terenów. Z UE - jak podawał wcześniej urząd marszałkowski - wydano na ten cel 91 mln zł, a samorządy dołożyły 24,5 mln zł.